Opublikowano

I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020 ogłoszenia duszpasterskie

I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020

ogłoszenia duszpasterskie

 1. Od dzisiejszej I Niedzieli Adwentu zaczął się nowy rok kościelny. Na początku Adwentu Kościół przypomina nam o ponownym przyjściu Pana na końcu czasów i zachęca do czujności, wierności, wyciszenia i modlitewnego przygotowania. Dzisiaj w kościołach podczas liturgii czytany jest List Pasterski Metropolity Lubelskiego na rozpoczęcie Adwentu.
 2. Dzisiejsza niedziela jest też ostatnią niedzielą miesiąca. Z tej racji w naszej parafii jest zbierana taca na dalszy remont naszego kościoła. Bóg zapłać za składane dziś ofiary.
 3. Natomiast przed kościołem zbierane są ofiary do puszek przeznaczone na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
 4. W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią zarówno przygotowanie do świąt, jak i same święta, przyjdzie nam przeżywać w nieco inny sposób niż w ubiegłych latach. Ale nie rezygnujmy z zachowania przykazań, z codziennej modlitwy, z przystępowania do sakramentów, z Eucharystii. W parafiach co prawda nie będą organizowane rekolekcje w tradycyjnej formie, ale pamiętajmy o duchowym przygotowaniu się do świąt, a nie tylko o zakupach przedświątecznych i prezentach. Nie będzie też w tym roku poświątecznej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą w grudniu i styczniu. Ale mamy nadzieję, że niedługo zostanie wyprodukowana szczepionka, chroniąca przed koronawirusem i będziemy się mogli spotykać i bez ograniczeń uczęszczać do kościoła i przeżywać razem w spokoju kolejne święta.
 5. Ponieważ nie możemy roznosić bezpośrednio do naszych mieszkańców poświęconych opłatków na stół wigilijny, chętni, zainteresowani nabyciem opłatka mogą go otrzymać po Mszy św. w zakrystii lub w kiosku „Pod Lipą” lub u członków Akcji Katolickiej. W ramach sąsiedzkiej pomocy można też wziąć opłatki dla osób z sąsiedztwa, szczególnie dla starszych, którzy nie mogą przyjść do kościoła. Dostępne są też świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód przeznaczony jest na pomoc rodzinom potrzebującym w ramach akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
 6. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w poniedziałek 30 listopada – św. Andrzeja Apostoła: w czwartek 3 grudnia – św. Franciszka Ksawerego; w piątek 4 grudnia – św. Barbarę; w niedzielę 6 grudnia – św. Mikołaja. Wśród solenizantów są osoby zasłużone dla naszej parafii: panie Barbara Iracka, Barbara Gawlik, Barbara Kowal, Barbara Jarosz, Barbara Rozumska oraz panowie Radni Andrzej Kawczyński i Andrzej Wierzchowiak oraz Andrzej Łopacki. Wszystkich solenizantów, wymienionych i niewymienionych, obejmujemy naszą pamięcią modlitewną i składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
 7. Jeszcze jutro o godz. 17.00 ostatnie w tym roku wypominki. Będziemy się w nich modlić również za osoby zmarłe zapisane w specjalnej księdze umieszczonej przed tablicą z nazwiskami zmarłych w ostatnim roku parafian.
 8. Od wtorku zaś o godz. 17.00 powracamy do nieustającej modlitwy różańcowej prowadzonej w naszym kościele przed Najświętszym Sakramentem w intencji naszych rodzin i naszej parafii, o oddalenie od nas pandemii koronawirusa.
 9. W tym tygodniu wypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź w naszym kościele na porannych Mszach św. o 6.30, 7.00 i 7.30 oraz dla dzieci od 15.30, a Msza dla nich o godzinie 16.00 oraz dla dorosłych o 18.00. Wieczorna Msza św. zbiorowa do Bożego Miłosierdzia za zmarłych.
 10. W pierwszą zaś sobotę miesiąca po Mszy św. o godz. 7.30 zapraszamy na nabożeństwo prowadzone przez Legion Maryi.
 11. W Adwencie w dni powszednie będą odprawiane w naszym kościele Roraty codziennie o godzinie 6.30 oraz we wtorek i czwartek o godzinie 18.00. Na te  wieczorne Msze roratnie zapraszamy szczególnie dzieci ze świecami i lampionami.
 12. Z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP przypadającej 8 grudnia, na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 będzie możliwość podjęcia Adopcji dziecka poczętego. Osoby zainteresowane taką formą duchowego wsparcia poczętych dzieci i ratowania ich od śmierci mogą zapoznać się z nią biorąc specjalne folderki informacyjne oraz deklaracje, przygotowane przez Legion Maryi i wyłożone od przyszłej niedzieli na bocznym ołtarzu.
 13. Dziękuję osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały nasz kościół. Chętnych zaś do pomocy w sprzątaniu naszej świątyni, każdego, kto może przyjść i pomóc, zapraszam w najbliższy piątek po wieczornym nabożeństwie.
 14. Dziękuję państwu Marzenie i Andrzejowi Wierzchowiak za wykonanie wieńca adwentowego, który zdobi jak co roku w okresie Adwentu nasz ołtarz w kościele. Dziękuję też paniom za wyprasowanie upranych komż i obrusów na ołtarze.
 15. Dziękuję też za ofiary składane w ostatnim czasie na dalszy remont naszego kościoła.
 16. Zachęcamy do zainteresowania się w naszym kiosku „Pod Lipą” najnowszymi numerami prasy katolickiej, szczególnie Niedzieli oraz Gościa Niedzielnego oraz kalendarzy maryjnych na przyszły rok.
 17. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Janinę Tomiło – int. od sąsiadów z ul. Gałczyńskiego i Granicznej – w poniedziałek 30 listopada o godz. 7.00 oraz w czwartek 3 grudnia o godz. 7.00; za śp. Apolonię Pełka – w poniedziałek 30 listopada o godz. 7.00; za śp. Stanisławę Lipiec – w poniedziałek 30 listopada o godz. 7.30; za śp. Janinę Starobrat – w środę 2 grudnia o godz. 6.30; za śp. Krzysztofa Zawadzkiego – w środę 2 grudnia o godz. 7.00; za śp. Halinę Nowak – w środę 2 grudnia o godz. 7.30; za śp. Tomasza Ostrowskiego – w czwartek 3 grudnia o godz. 7.00; za śp. Zbigniewa Igrasa – int. od sąsiadów z ul. Grodzkiej – w czwartek 3 grudnia o godz. 7.30; za śp. Zofię Pochwatka – w sobotę 5 grudnia o godz. 6.30; za śp. Mirosława Maja – w sobotę 5 grudnia o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Artur Piotrowski, Bogusława Markowska, Krzysztof Niewiadomski, Stanisław Kępa, Mieczysław Marciniak, Mieczysław Czapla, Zygmunt Dec. W ich intencji oraz za wszystkich naszych zmarłych pomódlmy się jeszcze razem: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…