Opublikowano

III Niedziela Adwentu – 12 grudnia 2021 ogłoszenia duszpasterskie

III Niedziela Adwentu – 12 grudnia 2021

ogłoszenia duszpasterskie

 1. Przeżywamy dziś już trzecią niedzielę Adwentu, tradycyjnie nazywaną niedzielą „Gaudete”. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa antyfony na wejście „Gaudete in Domino” (czyli „radujcie się w Panu”). Niedziela “Gaudete” to swego rodzaju obwieszczenie bliskości Zbawiciela, co stanowi jednocześnie zaproszenie do radości. W liturgii używa się szat koloru różowego.
 2. Po Mszy św. w zakrystii lub w sali „Pod Lipą” u członków Akcji Katolickiej można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz sianko. Dostępne są też świece Caritas na stół wigilijny, w ramach akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
 3. Chętni, którzy chcieliby jeszcze roznieść opłatki wśród osób starszych swoich sąsiadów, w bloku czy na swojej ulicy, mogą je wziąć w zakrystii po Mszy św.
 4. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w poniedziałek 13 grudnia – św. Łucję; we wtorek 14 grudnia – św. Jana od Krzyża; w przyszłą niedzielę 19 grudnia świętują panowie Dariuszowie. Wśród solenizantów są panowie: Dariusz Szymański, Dariusz Wcisło, Dariusz Pietruczuk. Wszystkim solenizantkom i solenizantom z nadchodzącego tygodnia składamy serdeczne życzenia.
 5. Od środy 16 grudnia rozpoczynany Nowennę do Bożego Narodzenia. Nabożeństwa są odprawiane w naszym kościele codziennie o godzinie 17.30, przed wieczorną Mszą św.
 6. Parafialne rekolekcje adwentowe w naszej parafii w tym roku odbędą się w dniach od 16 do 19 grudnia, czyli od czwartku popołudniu do niedzieli włącznie. Poprowadzi je ks. Adam Pendel, Wychowawca z Seminarium Duchownego w Lublinie. W czwartek nauki będą: o godz. 16.00 dla dzieci i o godz. 18.00 dla dorosłych. W piątek i w sobotę będzie możliwość wyspowiadania się, ponieważ w te dni przyjadą księża z naszego dekanatu i pół godziny przed każdą Mszą św. siądą do konfesjonałów. Porządek nabożeństw będzie następujący: o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 Msze św. z nauką dla dorosłych. O godz. 16.00 Msza św. z nauką dla dzieci. Bezpośrednio po Mszy wieczornej w piątek i sobotę będą jeszcze specjalne nauki dla młodzieży. Osoby chore i w podeszłym wieku zapraszamy w sobotę 18 grudnia o godz. 10.30 na Mszę św. ze specjalną nauką dla nich, podczas której będzie też udzielony sakrament namaszczenia chorych. Aby przyjąć ten sakrament osoba musi być wyspowiadana. W sobotę po Mszy św. dla chorych księża odwiedzą chorych z naszej parafii w domach. Proszę więc o zgłaszanie do zakrystii nazwisk osób chorych i ich adresów. Zaplanujmy sobie więc w najbliższe dni tak nasze zajęcia, aby znaleźć czas na udział w rekolekcjach i wyspowiadać się, aby dobrze przygotować swoje serce na święta.
 7. Ponieważ kancelaria organistowska czynna będzie przed świętami do czwartku 23 grudnia włącznie, dlatego proszę, aby sprawy związane z chrztami w czasie świąt osoby zainteresowane załatwiły odpowiednio wcześniej. Konferencja przedchrzcielna będzie w środę 22 grudnia o godz. 17.00. W dniach 24-26  grudnia kancelaria będzie nieczynna.
 8. Dziękuję osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały nasz kościół. Chętnych zaś do pomocy w sprzątaniu naszej świątyni, każdego, kto może przyjść i pomóc, zapraszam tym razem ze względu na rekolekcje nie w piątek, ale w sobotę po wieczornym nabożeństwie.
 9. Dziękuję też za ofiary składane w ostatnim czasie na dalszy remont naszego kościoła. Ofiarodawcami są: Barbara i Piotr Musz; Marzenna i Franciszek Gontarczuk; Teresa i Aleksander Kowalscy; Wojciech Wieczorek; Dobrosław Rudny.
 10. Zachęcamy do zainteresowania się w naszym kiosku „Pod Lipą” najnowszymi numerami prasy katolickiej, szczególnie Gościa Niedzielnego oraz Niedzieli.
 11. Komunikat Kurii Metropolitalnej ws. wizyty duszpasterskiej A.D. 2021/2022: „W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, po konsultacji przeprowadzanej podczas Konferencji Księży Dziekanów, informujemy, iż wierni mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach: a) podczas Eucharystii w dni powszednie: księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i udzielić im oraz ich bliskim błogosławieństwa kolędowego; b) podczas wizyty w domu parafian w tradycyjnej formie: jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, na zaproszenie wiernych i z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Duszpasterzy zachęcamy do modlitwy w intencji wiernych i umożliwienie im przystępowania do Sakramentu Pokuty w okresie przedświątecznym. Do wiernych apelujemy, aby chętnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – gromadzili się na Eucharystii”. W nawiązaniu do komunikatu Kurii Lubelskiej planujemy w tym roku duszpasterskie odwiedziny w domach naszych parafian, bacznie przyglądając się na rozwój sytuacji epidemicznej w naszym kraju i podawane komunikaty o obostrzeniach. Mając na względzie bezpieczeństwo naszych parafian, nie chcemy nikogo narażać ani niepokoić, dlatego przyjęcie księdza po kolędzie zależy wyłącznie od decyzji poszczególnych mieszkańców i rodzin, którzy zapraszając księdza do swego domu, wyrażą w ten sposób pragnienie wspólnej modlitwy, rozmowy i błogosławieństwa kapłańskiego. Decyzja jest dobrowolna.
 12. W związku z obostrzeniami dotyczącymi udziału wiernych w nabożeństwach w kościołach, pragnę przypomnieć, że na razie obowiązuje do 30% obłożenia budynku, ale w tę ilość nie wlicza się osób zaszczepionych. Jeśli to możliwe, bardzo o to proszę, aby wierni uczestniczący w nabożeństwach w naszym kościele mieliby przy sobie certyfikaty covidowe.
 13. Msza św. wigilijna dla harcerzy i harcerek z Kraśnickich Drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej będzie odprawiona w naszym kościele w czwartek  23 grudnia br. o godz. 16.00. Harcerze zapraszają na wspólną modlitwę też rodziny i przyjaciół.
 14. Podobnie jak w ubiegłym roku pragniemy zaprosić wszystkie pary małżeńskie przeżywające w tym roku swoje jubileusze na specjalną Mszę św. połączoną z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Taka Msza odprawiona będzie w naszym kościele 1 stycznia o godzinie 12.00. W związku z tym proszę osoby zainteresowane lub kogoś z rodziny o podanie w zakrystii nazwisk par jubilatów i ich adresów.
 15. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Krystynę Nożyńską – w poniedziałek 13 grudnia o godz. 7.00; za śp. Józefa Wołka – we wtorek 14 grudnia o godz. 7.00; za śp. Romana Tokarskiego – we wtorek 14 grudnia o godz. 7.30; za śp. Marię Krasowską – w środę 15 grudnia o godz. 6.30; za śp. Zenobię Kulpa – w środę 15 grudnia o godz. 7.00; za śp. Adama Ostrowskiego – w środę 15 grudnia o godz. 7.00; za śp. Grzegorza Cieślika – w czwartek 16 grudnia o godz. 6.30; za śp. Piotra Biernikowicza – w czwartek 16 grudnia o godz. 7.00; za śp. Ludwika Welmana – w piątek 17 grudnia o godz. 10.30; za śp. Stanisława Maja – w sobotę 18 grudnia o godz. 16.00. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Danuta Zborowska, Czesław Konopka, Leokadia Smyl i Bogdan Bojko-Bańkowski. W ich intencji oraz za wszystkich naszych zmarłych pomódlmy się jeszcze razem: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…