IV Niedziela Wielkiego Postu – 22 marca 2020 r. ogłoszenia duszpasterskie

IV Niedziela Wielkiego Postu – 22 marca 2020 r.

1.  Przeżywamy dziś IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą radości - Laetare - od pierwszych słów antyfony na wejście: „Laetare, Ierusalem” -  „Wesel się, Jeruzalem”. W średniowieczu nazwano niedzielę dzisiejszą niedzielą róż. Stąd w liturgii używany jest różowy kolor szat. W tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem trudno mówić o pełnej radości, ale jako ludzie wierzący pragniemy z pełnym zaufaniem przeżywać ten czas trudnych doświadczeń i wszystkie troski powierzać naszemu Zbawicielowi. Dzisiaj o godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św. w intencji błagalnej o zachowanie nas od śmierci i innych skutków pandemii koronawirusa.
2.  Zgodnie z zarządzeniem władz kościelnych i państwowych rekolekcje wielkopostne również w naszej parafii zostają odwołane. Szkoła Formacji Duchowej Archidiecezji Lubelskiej proponuje wiernym przeżycie za pośrednictwem Internetu rekolekcji. Nagrania z czterech kolejnych spotkań rekolekcyjnych (ok. 30 min każde) zostaną opublikowane począwszy od poniedziałku czwartego tygodnia Wielkiego Postu na stronach internetowych Archidiecezji Lubelskiej i Szkoły Formacji Duchowej oraz na kanale YouTube SFD.
3.  Penitencjaria Apostolska, w której kompetencji leżą kwestie związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty i udzielanie dyspens i odpustów zastrzeżonych dla Stolicy Apostolskiej, wydała w piątek Dekret, w którym czytamy, że odpustu specjalnego udziela się wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach.
Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją mszy świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. Penitencjaria Apostolska przypomina również, że spowiedź indywidualna jest zwyczajowym sposobem sprawowania sakramentu pojednania, podczas gdy rozgrzeszenie ogólne, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej, nie może być udzielone, chyba, że istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci – podkreślono w opublikowanej w piątek nocie Penitencjarii Apostolskiej.
Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo czasu na wysłuchanie spowiedzi poszczególnych penitentów, lub też występuje poważna konieczność, za rozpatrzenie której odpowiedzialny jest biskup diecezjalny, „biorąc pod uwagę kryteria uzgodnione z innymi członkami Konferencji Episkopatu i przy konieczności, aby rozgrzeszenie było ważne, votum sacramenti ze strony indywidualnego penitenta, to znaczy postanowienie wyznania we właściwym czasie grzechów ciężkich, których w tym czasie nie można było wyznać”.
4.  Dopiero w Wielkim Tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę podczas wieczornych Mszy św. planowaliśmy możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w naszej parafii. Jednak czy spowiedź taka się odbędzie, to zależy od rozwoju całej sytuacji i ewentualnych decyzji ograniczających przez władze  państwowe i kościelne.
5.  W odpowiedzi na apel Episkopatu Polski pragnę poinformować, że w naszym kościele tradycyjnie podczas codziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 w kościele kapłani modlą się na różańcu w intencji osób chorych i opiekujących się nimi oraz o uchronienie nas od skutków pandemii. Kościół nasz, jeśli nie zostaną wydane nowe zakazy, jest otwarty do prywatnej modlitwy codziennie w przestrzeni pod chórem za kratą.
6.  Z powodu zagrożenia koronawirusem bierzmowanie w naszej parafii zostało przesunięte na 1 czerwca o godz. 18.00.
7.  Ponieważ różne instytucje ograniczają swoje działania dla bezpieczeństwa przed zarażeniem, pragnę poinformować, że kancelaria parafialna i organistowska jest teraz czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-11.00.
8.  W nadchodzącym tygodniu w środę 25 marca będziemy przeżywali w liturgii kościoła uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godzinie: 6.30, 7.00, 7.30, 9.00 i 18.00. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia. Tego dnia na Mszy Św. o godz. 18.00 będzie możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego, którego życie jest zagrożone i nie chciane. Z tej racji osoby zainteresowane mogą wypełnić deklaracje, które są wyłożone na bocznym ołtarzu. W gazecie Fundacji Małych Stópek umieszczony jest formularz, który osoby zainteresowane mogą wyciąć z gazety i wysłać do redakcji i w zamian otrzymać specjalny modlitewnik na każdy dzień podjętej duchowej adopcji. Kto chciałby włączyć się w to dzieło powinien w środę 25 marca przynieść ze sobą podpisaną deklarację oraz świecę. Przyrzeczenia zostaną zebrane bezpośrednio przed Mszą św.
9.  Ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać u siostry w zakrystii.
10.  Zachęcamy do nabywania w zakrystii najnowszych numerów czasopism katolickich: dziś szczególnie polecam Niedzielę i Gościa Niedzielnego.
11.  Dziękuję osobom sprzątającym nasz kościół w ostatnim tygodniu. Chętnych do pomocy w sprzątaniu zapraszam również w najbliższy piątek po wieczornym nabożeństwie.
12. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30. dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Marię Chamera – w poniedziałek 23 marca o godz. 6.30; za śp. Eugeniusza Kozieł – w poniedziałek 23 marca o godz. 7.30; za śp. Mieczysława Suwałę – w środę 25 marca o godz. 6.30; za śp. Alicję Tokarzewską – w czwartek 26 marca o godz. 6.30; za śp. Wandę Pacek – w piątek 27 marca o godz. 7.30; za śp. Zygmunta Nosala – w sobotę 28 marca o godz. 6.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Apolonia Łazarz, Stanisław Flis, Grzegorz Oszust i Julia Rajszczak. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek …