Opublikowano Dodaj komentarz

Niedziela Palmowa – 14 kwietnia 2019 r. ogłoszenia duszpasterskie

1.   
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Kilka dni przed zmartwychwstaniem Pan Jezus odbył triumfalny wjazd do Jerozolimy. Wielki tłum rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali przed Nim, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu!” Na pamiątkę tych wydarzeń świętujemy Niedzielę Palmową. Nazwa odnosi się do gałązek palmowych, którymi wyścielano drogę, którą przemierzał Jezus na oślicy, wjeżdżając do Jerozolimy.

2.  
Dzisiaj po Mszy św. można nabyć przed kościołem wielkanocne chlebki dobroci oraz świece zwane Paschalikami. Akcja ta prowadzona jest przez Archidiecezjalną CARITAS w celu utrzymania charytatywnego  punktu pomocy w Lublinie.

3.  
Dzisiaj także członkowie Akcji Katolickiej przed kościołem wręczają wychodzącym po Mszy św. koperty z wielkanocnymi życzeniami świątecznymi. Proszę przyjąć te życzenia osobiście i życzliwie, chociaż w tym roku na kopertach nie drukowaliśmy nazwisk i adresów, bo trudno było znaleźć chętnych do ich roznoszenia. Jeśli zaś ktoś z naszych parafian miałby takie życzenie, ksiądz w zakrystii może wypisać na kopercie konkretne imię i nazwisko oraz adres. Pragnę przy tej okazji podziękować wydawnictwu państwa Anny i Janusza Genejów oraz panu Witoldowi Karpińskiemu za pomoc w wydrukowaniu świątecznych życzeń.

4.  
Rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów na własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godzinie 10.30.

5.  
W najbliższym tygodniu od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty będziemy obchodzić tzw. Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek rano nie odprawia się w parafiach Mszy św. Jedynie w Katedrze sprawowana jest Msza Krzyżma, w czasie której święci się oleje, a kapłani pod przewodnictwem Biskupa odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem zaś o godzinie 18.00 odprawiona będzie w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej. Po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „ciemnicy”.

6.  
W Wielki Piątek – od godziny 9.00 będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Poszczególne grupy działające przy naszej parafii poprowadzą czuwanie modlitewne, zgodnie z następującym porządkiem:
9.00 – 10.00 harcerze i ministranci; 10.00 – 11.00 dzieci z klas III przygotowujący się do I Komunii Świętej; 11.00 – 12.00 Rodzina Radia Maryja; 12.00 – 13.00 Kółka Różańcowe; 13.00 – 14.00 Wspólnota Krwi Chrystusa i Koło Caritas; 14.00 – 15.00  Legion Maryi; 15.00 – 16.00 Akcja Katolicka. Wieczorem zaś czuwanie modlitewne przy grobie poprowadzą:
20.00 – 21.00 Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca; 21.00 - 22.00 członkowie Rady Parafialnej.

7.  
W Wielki Piątek o godzinie 17.00 wszyscyzgromadzimy się w kościele parafialnym na Drodze Krzyżowej, która poprowadzą Panowie z Rady Parafialnej. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa, której głównym symbolem będzie krzyż. Przypominamy, że obowiązuje w tym dniu post ścisły tak, jak w Środę Popielcową, a więc bez pokarmów mięsnych, najwyżej trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta, obfitszy.

8.  
Z kolei w Wielką Sobotę Wigilia Paschalna rozpocznie się o godzinie 20.00. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielnych.

9.  
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00.

10.  
W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona jest na KUL.

11.  
W Wielką Sobotę będzie również tradycyjnie poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 9.00 do 14.00 co pół godziny.

12.  
Poświęcenie pokarmów na wioskach w tych samych miejscach jak w ubiegłym roku od godz. 10.00.

13.  
Osoby, które z różnych powodów nie zdążyły się jeszcze wyspowiadać, będą mogły to uczynić w najbliższy poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.00 oraz w Wielką Sobotę w godz. 9.00 - 14.00 w czasie poświęcenia pokarmów. Natomiast w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie spowiedzi w naszym kościele.

14.  
Przypominamy też, że w Wielką Sobotę, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej parafii będą zbierane dary żywnościowe dla osób wierzących i praktykujących, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Osoby te będą mogły zgłaszać się po paczki w sobotę o godzinie 14.30 do biblioteki parafialnej na dolnym dziedzińcu. Paczki będą wydawane tylko trzeźwym osobom. Serdeczne Bóg zapłać składamy z góry ofiarodawcom. Zapakowane produkty można będzie składać do specjalnego kosze przy bocznym ołtarzu.

15.  
W nadchodzącym tygodniu kancelaria organistowska będzie pracowała w poniedziałek, wtorek i środę w normalnych godzinach, zaś w Wielki Czwartek i Wielki Piątek tj. 18, 19 i 20 kwietnia tylko do południa 9.00 – 12.00, natomiast w Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy związane z chrztami czy ślubami w okresie świątecznym proszę załatwić wcześniej. Konferencja przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych będzie w tym tygodniu wyjątkowo nie w piątek, lecz w środę 17 kwietnia o godz. 17.00.

16.  
Prosimy, by w dni świąteczne nie zastawiać samochodami wjazdu na dolnym dziedzińcu ani placu wokół kościoła.

17.  
W poniedziałek 15 kwietnia wieczorem po Mszy św. zapraszam panów Radnych, a także młodzież i wszystkich chętnych do pomocy w przygotowaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

18.  
We wtorek 16 kwietnia od godz. 10.00 kapłani odwiedzą w domach chorych z naszej parafii, w ramach przedświątecznej spowiedzi. W zakrystii po Mszy św. można jeszcze dzisiaj zgłaszać chorych.

19.  
Zachęcam do nabywania w naszym kiosku pod Lipą najnowszych numerów czasopism katolickich: szczególnie polecam Niedzielę i Gościa Niedzielnego.

20.  
Dziękuję osobom, które w ostatnim tygodniu sprzątały nasz kościół. Dziękuję tym wszystkim, którzy tradycyjnie co piątek pomagają i pozostają anonimowi w swojej służbie na rzecz parafii. Były też w ostatnim czasie wykonane dodatkowe poważne prace przedświąteczne w kościele oraz wokół kościoła. Stąd imiennie pragnę podziękować jeszcze: siostrze Lucynie, Waldemarowi Rębisiowi, Elce i Wiesławowi Bańkom, Otylii i Jackowi Zychom, Łukaszowi Oklecińskiemu, Krzysztofowi Pietraszkowi, Eugeniuszowi Nowosielskiemu, Bogdanowi Wilkowi, Mateuszowi Kasiakowi. Dziękuję też za bezpłatne wymaglowanie obrusów ołtarzowych i bielizny liturgicznej. Dziękuję również firmie pana Sławomira Maziarza z ul. Oboźnej za posprzątanie i uporządkowanie chodników i klombów wokół kościoła.

21.  
W nadchodzącym tygodniu przed świętami dwukrotnie będzie potrzeba posprzątania kościoła: w najbliższą środę wieczorem po Mszy św. oraz w sobotę zaraz po poświęceniu pokarmów. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w tym względzie. Zapraszamy osoby chętne do sprzątania kościoła.

22.  
Dziękuję siostrze Agacie oraz panu Robertowi Rakowi i Akcji Katolickiej za pomoc w zorganizowaniu wczoraj wyjazdu naszych parafian na misterium męki pańskiej do Kałkowa. Panu Robertowi i wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia składam już dzisiaj serdeczne życzenia imieninowe.

23.  
Dziękuję za ofiary składane w ostatnim czasie na nowe ławki: imienne podziękowania kieruje w stronę następujących osób, a są to: Henryka i Jan Pokrzywa; Zofia i Zdzisław Werescy; Zofia i Mieczysław Marciniak; Marzenna i Franciszek Gontarczuk; Teofila Jakubczak; Kazimiera Byra; Czesława Rosła; Jan Pyrzyna; Bożena Kuś; Krystyna i Wiesław Banaszek; Anna Teresa Widomska; Andrzej Morawski; Maria Pelc.

24.  
U siostry w zakrystii można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30. dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Romana Czaplę – int. od sąsiadów – w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 7.00; za śp. Krystynę Wójtowicz – w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 7.00; za śp. Sylwię Pańko – we wtorek 16 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Dominikę Mazurek – w środę 17 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Mariannę Klechę – w środę 17 kwietnia o godz. 7.00. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Anna Maria Jabłońska, Stefan Biegaj, Zdzisław Wójtowicz, Stanisława Jędrzejewska, Czesława Rusiecka i Janina Nieściur. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Dodaj komentarz