Opublikowano Dodaj komentarz

Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 r.

Wstęp

W liturgii Kościoła przeżywamy Wielki Tydzień, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Kilka dni przed zmartwychwstaniem Pan Jezus odbył triumfalny wjazd do Jerozolimy. Wielki tłum rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali przed Nim, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu!” Na pamiątkę tych wydarzeń świętujemy Niedzielę Palmową. Nazwa odnosi się do gałązek palmowych, którymi wyścielano drogę, którą przemierzał Jezus na oślicy, wjeżdżając do Jerozolimy. W XI w. pojawił się zwyczaj święcenia palm. Procesja z palmami jest z jednej strony upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś – naszym kroczeniem wraz z Chrystusem ku ofierze, którą dzisiaj jest Msza święta. Ogłaszając Chrystusa Królem zgadzamy się w ten sposób na to, że nasza droga do Ojca prowadzi zawsze przez krzyż. Dzisiaj w czasie liturgii czytana jest Pasja i nie ma homilii.

 

Niedziela Palmowa – 25 marca 2018 r.

ogłoszenia duszpasterskie1.   Dzisiaj ostatnia niedziela miesiąca. Ofiary składane na tzw. Tacę gospodarczą przeznaczone są na dalszy remont naszej świątyni. Bóg zapłać.2.   Dzisiaj po Mszy św. można nabyć przed kościołem wielkanocne chlebki dobroci. Akcja ta prowadzona jest przez Archidiecezjalną CARITAS, a zebrane w ten sposób fundusze  przeznaczone będą na pomoc biednym rodzinom.

 1. Również dzisiaj przed kościołem po każdej Mszy św. wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Kraśniku prowadzą sprzedaż pisanek i ozdób świątecznych w celu zbiórki funduszy na dożywianie wychowanków Świetlicy środowiskowej „Słońce na dłoni”.
 2. W dniu dzisiejszym po Mszy św. dla dzieci o 10.30 nastąpi rozwiązanie konkursu na najpiękniejszą palmę i wręczenie nagród.
 3. Zachęcam do zainteresowania się w naszym kiosku „Pod Lipą” najnowszymi numerami prasy katolickiej, szczególnie Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
 4. Starosta kraśnicki Andrzej Maj zaprasza dzisiaj w godz. 10.00-15.00 do Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku na Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła,
 5. Ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać u siostry w zakrystii.
 6. W najbliższym tygodniu od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty będziemy obchodzić tzw. Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek rano nie odprawia się w parafiach Mszy św. Jedynie w Katedrze sprawowana jest Msza Krzyżma, w czasie której święci się oleje, a kapłani pod przewodnictwem Biskupa odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem zaś o godzinie 18.00 odprawiona będzie w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej. Po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „ciemnicy”.
 7. W Wielki Piątek – od godziny 9.00 będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Poszczególne grupy działające przy naszej parafii poprowadzą czuwanie modlitewne, zgodnie z następującym porządkiem:

9.00 – 10.00 harcerze i ministranci; 10.00 – 11.00 dzieci z klas III przygotowujący się do I Komunii Świętej; 11.00 – 12.00 Rodzina Radia Maryja; 12.00 – 13.00 Kółka Różańcowe; 13.00 – 14.00 Wspólnota Krwi Chrystusa i Koło Caritas; 14.00 – 15.00  Legion Maryi; 15.00 – 16.00 Akcja Katolicka; 16.00 – 17.00 Kościół Domowy. Wieczorem zaś czuwanie modlitewne przy grobie poprowadzą:

20.00 – 21.00 Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca; 21.00 – 22.00 członkowie Rady Parafialnej.

 1. W Wielki Piątek księża udadzą się przed południem z posługą duszpasterską przedświąteczną do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Oboźnej. Natomiast o godzinie 17.00 wszyscy zgromadzimy się w kościele parafialnym na Drodze Krzyżowej. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa. W liturgii tego dnia głównym symbolem skupiającym naszą uwagę będzie krzyż. W Wielki Piątek nie można odprawić Mszy pogrzebowej. Przypominamy, że obowiązuje w tym dniu post ścisły tak, jak w Środę Popielcową, a więc bez pokarmów mięsnych, najwyżej trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta, obfitszy.
 2. Z kolei w Wielką Sobotę Wigilia Paschalna rozpocznie się o godzinie 20.00. Na rozpoczęcie zgromadzimy się przed kościołem, gdzie zapalony będzie ogień, i po poświęceniu go zapłoną od tego ognia – najpierw Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, potem świece, które każdy z nas przyniesie z domu. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielnych.
 3. W Wielką Sobotę będzie również tradycyjnie poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 9.00 do 14.00 co pół godziny.
 4. Poświęcenie pokarmów na wioskach w tych samych miejscach jak w ubiegłym roku od godz. 10.00. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Pana Jezusa w grobie w ciągu dnia przez całą sobotę.
 5. W nadchodzącym tygodniu kancelaria organistowska będzie pracowała w poniedziałek, wtorek i środę w normalnych godzinach, zaś w Wielki Czwartek i Wielki Piątek tj. 29 i 30 marca tylko w godzinach 9.00 – 12.00, natomiast w Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny tj. 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia kancelaria będzie nieczynna. Wszystkie sprawy związane z chrztami czy ślubami w okresie świątecznym proszę załatwić wcześniej. Konferencja przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych będzie w tym tygodniu wyjątkowo nie w piątek, lecz w środę 28 marca o godz. 17.00.
 6. Osoby, które z różnych ważnych powodów nie zdążyły się jeszcze wyspowiadać podczas rekolekcji, będą mogły to uczynić w najbliższy poniedziałek, wtorek i środę podczas wieczornych Mszy św. o godz. 18.00 oraz w Wielką Sobotę w godz. 9.00 – 14.00 w czasie poświęcenia pokarmów. Natomiast w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie spowiedzi w naszym kościele.
 7. Przypominamy też, że w Wielką Sobotę, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej parafii będą zbierane dary żywnościowe dla osób wierzących i praktykujących, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Osoby te będą mogły zgłaszać się po paczki w sobotę o godzinie 14.30 do biblioteki parafialnej na dolnym dziedzińcu. Paczki będą wydawane tylko trzeźwym osobom. Serdeczne Bóg zapłać składamy ofiarodawcom. Zapakowane produkty można będzie składać do specjalnego kosze przy bocznym ołtarzu.
 8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00. W procesji rezurekcyjnej okrążymy kościół trzykrotnie ze śpiewem i przy wtórze orkiestry. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatków na procesji. Do zakrystii można przynosić płatki kwiatów. Prosimy, aby osoby niosące feretrony, chorągwie i obrazy ustawiły się wcześniej w głównej nawie na środku kościoła. Pozostałe Msze święte w Niedzielę Wielkanocną będą odprawione o godzinie 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 9. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona jest na KUL.
 10. Prosimy, by w dni świąteczne nie zastawiać samochodami wjazdu do garażów na dolnym dziedzińcu ani wjazdu wokół kościoła..
 11. W poniedziałek zapraszam panów Radnych, a także młodzież i wszystkich chętnych do pomocy w przygotowaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 12. Dziękuję tym osobom, które w ostatnich dniach pomagały roznosić życzenia świąteczne do naszych parafian. Zostały jeszcze życzenia na ul. Ostrowiecką, Spławy Pierwsze, Mikulin, Lasy, ul. Narutowicza, Olejną, Ogrodową, Szkolną, Przemysłową, Armii Krajowej, Aleję Tysiąclecia, Kościuszki, Ceramiczną, Strażacką, Urzędowską, Jagiellońską oraz Koszarową bloki 6, 8 i 8A. Ponawiam więc prośbę, aby chętni zgłosili się do zakrystii po Mszy św. i roznieśli życzenia choćby w swoim bloku czy na swej ulicy. Chcemy, aby do każdego domu trafiły te życzenia, które są wieloletnią tradycją naszej parafii.
 13. Dziękuję osobom sprzątającym nasz kościół w ostatnim tygodniu. Chętnych do pomocy w sprzątaniu świątyni w Wielkim Tygodniu zapraszamy dwukrotnie: w najbliższą środę 28 marca po wieczornej Mszy św. oraz w Wielką Sobotę 31 marca o godzinie 14.00 po poświeceniu pokarmów.23.  W ramach ogólnopolskiej akcji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą anonimowo zgłaszać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach w najbliższej okolicy. Program „Dzielnicowy bliżej nas” ma sprawić by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. Szczegóły tego programu i telefony podane są na plakacie na tablicy ogłoszeń.24.  W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Władysława Pełkę – we wtorek 27 marca o godz. 7.30; za śp. Andrzeja Stefaniaka – w środę 28 marca o godz. 6.30; za śp. Ewę Maj – int. od pracowników firmy „Solidarność” – w czwartek 29 marca o godz. 18.00. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Teresa Kufel, Ryszard Dyguś, Krystyna Saganowska, Halina Michalec, Genowefa Gałek i Krystyna Skrzypek. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…
Dodaj komentarz