Opublikowano

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 2020 r. ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia 2020 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Kilka dni przed zmartwychwstaniem Pan Jezus odbył triumfalny wjazd do Jerozolimy. Na pamiątkę tych wydarzeń świętujemy Niedzielę Palmową. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty będziemy obchodzić tzw. Triduum Paschalne.
  2. W Wielki Czwartek o godzinie 18.00 odprawiona będzie w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej. Po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „ciemnicy”. W Wielki Piątek o godzinie 17.00 w naszym kościele będzie Droga  Krzyżowa. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa, której głównym symbolem będzie krzyż. Przypominamy, że obowiązuje w tym dniu post ścisły tak, jak w Środę Popielcową, a więc bez pokarmów mięsnych, najwyżej trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta, obfitszy. Z kolei w Wielką Sobotę Wigilia Paschalna rozpocznie się wcześniej niż to było w ubiegłych latach, a więc o godzinie 18.00. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6.00 ale bez procesji wokół kościoła. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.30, a pozostałe Msze w normalnym świątecznym porządku. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym.
  3. Przypominamy o obowiązujących ograniczeniach. W każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Kto może, niech pozostanie w domach. Dekret Arcybiskupa Stanisława Budzika daje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. w czasie trwania epidemii bez zaciągania grzechu ciężkiego.
  4. Nie będzie też w tym tygodniu spowiedzi dla wszystkich. Zalecenia duszpasterskie naszego Księdza Arcybiskupa dla wszystkich parafii, wydane na czas trwania stanu epidemii stwierdzają, że osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, w takiej wyjątkowej sytuacji związanej z ograniczeniami gromadzenia się i istnieniem bezpośredniego niebezpieczeństwa śmierci, powinny wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, którego motywem nie jest lęk przed karą, ale miłość do Pana Boga. Taki akt przywraca łaskę uświęcającą w razie niemożności spowiedzi. Taki akt powinien też być powiązany z mocnym postanowieniem wyznania grzechów przy najbliższej okazji, czyli zaraz po ustaniu epidemii, osoba taka powinna przystąpić do spowiedzi i wyznać wszystkie grzechy. Dlatego po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach mają być zorganizowane spowiedzi parafialne.
  5. W tym roku nie będzie też tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Nie będzie też rozdawania paczek wielkanocnych dla ubogich rodzin. Kuria Lubelska przesłała tekst błogosławieństwa pokarmów, które w tym roku w swoich domach mogą odmówić domownicy pod przewodnictwem ojca lub matki rodziny w czasie śniadania wielkanocnego. Tekst tej modlitwy jest dostępny w zakrystii oraz został umieszczony na stronie internetowej naszej parafii.
  6. Konferencja przedchrzcielna w tym tygodniu będzie wyjątkowo w najbliższą środę 8 kwietnia o godz. 17.00 a nie w piątek. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zaś nie będzie konferencji przedmałżeńskiej.
7.   Dziękuję osobom sprzątającym nasz kościół w ostatnim tygodniu. Chętnych do pomocy w sprzątaniu zapraszam w Wielkim tygodniu tym razem w sobotę o godz. 10.00. 
8.   W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30. dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Halinę Kościjańską – w poniedziałek 6 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Stanisława Kulinę – w środę 8 kwietnia o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Stanisław Chwałowski, Jan Pączek i Tadeusz Czerwiec. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek …