Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021 r. ogłoszenia duszpasterskie

Wielki Czwartek - 1 kwietnia 2021 r. ogłoszenia duszpasterskie
1.  Dziś Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami, ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na siepaczy przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.
2.  Dzisiaj przed południem w Archikatedrze sprawowana była Msza Krzyżma, w czasie której zostały poświęcone oleje chorych, katechumenów i olej krzyżma, używane podczas chrztów, bierzmowania, święceń i namaszczenia chorych, a kapłani pod przewodnictwem Biskupa odnowili przyrzeczenia kapłańskie.
3.  Dziękuję wszystkim osobom, które angażowały się w naszej parafii w przygotowanie dekoracji na Wielki Tydzień oraz sprzątały naszą świątynię. Dziękuję także służbie liturgicznej, ministrantom i panu Organiście za oprawę dzisiejszej uroczystości.
4.  Bóg zapłać za składane do siostry zakrystianki ofiary na kwiaty do grobu i ciemnicy.
5.  W Wielki Piątek – od godziny 15.00 do 17.00 będzie możliwość adoracji  Najświętszego Sakramentu i czuwania modlitewnego. O godzinie 17.00 zgromadzimy się w kościele na Drodze Krzyżowej dla wszystkich, którą poprowadzą Panowie z Rady Parafialnej. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa, której głównym symbolem będzie krzyż. Przypominam, że jutro obowiązuje post ścisły.
6. W Wielką Sobotę będzie poświęcenie pokarmów od godz. 9.00 do 13.00 co piętnaście minut. Wierni ustawią się z koszyczkami wokół kościoła i ksiądz po modlitwie poświęci przyniesione pokarmy. Nie będzie zaś poświęcenia pokarmów przy kapliczkach i krzyżach na wioskach. W godzinach święcenia pokarmów 9.00-13.00 będzie możliwość spowiedzi; kapłani będą dyżurować w konfesjonale. Wigilia Paschalna rozpocznie się wieczorem o godzinie 18.00. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielnych. Proszę zabrać ze sobą gromnice.
7. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00.
8.  W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym.
9. W związku z ograniczeniami  pandemicznymi, przypominamy, że w  okresie od 27 marca do 9 kwietnia br. w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby wiernych w czasie nabożeństw: 1 osoba na 20 m2. W kościele obowiązuje maseczka na ustach i nosie oraz dystans min. 1,5 m. W ramach akcji prowadzonej przez MSWiA „Bezpieczna Wielkanoc”, zostały przekazane nieodpłatnie maseczki ochronne i płynny dezynfekcyjne do wszystkich parafii naszej Archidiecezji. Przy wejściu znajduje się taki płyn do dezynfekcji rąk. Dostępne są też dla wiernych w zakrystii maseczki jednorazowe. Wejście do kościoła dla wiernych w tych dniach jest jedynie od strony dzwonnicy. Drzwi kościoła będą zamykane podczas nabożeństw, aby zachować zasady ograniczeń i bezpieczeństwa i otwierane w momencie Komunii Świętej, aby mogły do niej przystąpić osoby stojące na dworze podczas Mszy św. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.
10. Za chwilę na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy.