Opublikowano

XXII Niedziela zwykła – 29 sierpnia 2021 r. – ogłoszenia duszpasterskie

XXII Niedziela zwykła – 29 sierpnia 2021 r. –

ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj jest ostatnia niedziela miesiąca, więc tradycyjnie ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na dalsze prace remontowe naszej świątyni.
 2. Ofiary zbierane dzisiaj do puszek przed kościołem przeznaczone są na „Fundusz Wspierania Nauki Chrześcijańskiej.
 3. Dzisiaj w parafii Stróża odbędzie się konsekracja kościoła, której dokona ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik podczas sumy odpustowej.
 4. Dzisiaj o godz. 10.30 w naszym kościele będzie sprawowana Msza św. w intencji podziękowania za szczęśliwie spędzony czas odpoczynku dzieci i młodzieży oraz z prośbą o Boże błogosławieństwo na nowy rok pracy dla całej społeczności szkolnej.
 5. Spotkanie organizacyjne dla katechetów uczących w szkołach leżących na terenie naszej parafii w związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym odbędzie się na plebanii we wtorek 31 sierpnia o godz. 19.00.
 6. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w środę 1 września – bł. Bronisławę; w piątek 3 września – św. Grzegorza Wielkiego, papieża. Wśród solenizantów jest pan Grzegorz Przywara, Dyrektor LO. Wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia  składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź w naszym kościele na każdej Mszy świętej rano o 6.30, 7.00 i 7.30 oraz dla dzieci o 15.30, a Msza dla nich o godzinie 16.00 oraz dla dorosłych o 18.00.
 8. Kończą się wakacje, wracamy więc też do normalnego porządku odprawiania nabożeństw w ciągu tygodnia w naszym kościele. Przypomnę, że od najbliższej środy 1 września w dni powszednie Msze św. będą odprawiane o godzinie: 6.30; 7.00; 7.30 i 18.00. W niedzielę zaś porządek Mszy św. nie ulega zmianie.
 9. Od pierwszego września godziny pracy kancelarii powracają do wcześniejszego porządku, mianowicie: kancelaria księży otwarta jest codziennie od poniedziałku do soboty  w godzinach 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00. Kancelaria organistowska jest otwarta codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-12.00 oraz 15.00-18.00.
 10. Pragnę podziękować wszystkim osobom, które w ostatnim tygodniu sprzątały kościół. Chętnych do pomocy w sprzątaniu naszej świątyni zapraszam w najbliższy piątek po wieczornym nabożeństwie.
 11. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką. W zakrystii są dostępne najnowsze numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci.
 12. W ostatnim tygodniu Matka Generalna Sióstr Pasjonistek przesłała pismo następującej treści: W związku ze zmianami personalnymi, które dokonywane są w czasie wakacji, uprzejmie informuję Czcigodnego Księdza Kanonika, że odwołuję z pracy w zakrystii parafii pw. Wniebowzięcia NMP Siostrę Czesławę Sękowską, a na jej miejsce kieruję Siostrę Melanię Szpondowską. Dziękuję więc siostrze Czesławie za roczną posługę w naszej parafii, a zarazem pragnę przywitać siostrę Melanię, która znana jest wielu z nas, bo pracowała tu przed kilkunastu laty, o czym pamiętają z życzliwością nasi parafianie.
 13. Ogłoszenie Urzędu Miasta Kraśnik: Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który jest obowiązkiem każdego z nas.  Mieszkańców, którzy nie mają technicznych możliwości samodzielnego spisania się – Urząd Miasta Kraśnik zaprasza do punktu do samospisu  w Urzędzie Miasta Kraśnik, w którym urzędnicy pomogą się spisać. Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu. Za niedopełnienie obowiązku spisowego lub odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym karą grzywny do 5 tys. złotych, dlatego zachęcamy do spisywania się. Bliższe informacje są na plakacie na tablicy ogłoszeń.
 14. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Jana Cichosza – w poniedziałek 30 sierpnia o godz. 7.00; za śp. Zdzisława Bożechowskiego – w czwartek 2 września o godz. 6.30; za śp. Mariannę Iżycką – w piątek 3 września o godz. 7.30; za śp. Ryszarda Zabieglińskiego – int. od pracowników Oddziału Kardiologii Szpitala w Kraśniku – w sobotę 4 września o godz. 6.30; za śp. Janinę Golec – w niedzielę 5 września o godz. 7.30. W ostatnim tygodniu odeszli do Pana: śp. Jan Kaczyński, Janina Michalak, Krzysztof Kulawiec. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie….
 15. Zaproszenie Metropolity Lubelskiego na uroczystości wrześniowe

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości Maryjne w sanktuariach naszej archidiecezji będą okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację wielkiego czciciela Matki Bożej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do swojego zawołania biskupiego Soli Deo, umieszczonego na frontonie naszej katedry,dodawał słowa Per Mariam. Służył ofiarnie Samemu Bogu przez Maryję. Uczył nas słowem i przykładem, jak odkrywać Jezusa w ramionach Matki i jak uczyć się od Niejzasłuchania się w Słowo Boże i wypełniania go w życiu.

W uroczystościach beatyfikacyjnych dnia 12 września uczestniczyć będą bezpośrednio tylkonieliczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych naszej archidiecezji. Wszystkich wiernych natomiastzachęcam do łączenia się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie poprzez transmisję telewizyjną. Pamiętajmy jednak, że łączność z Eucharystią poprzez media nie jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Na uroczystości odpustowe do Wąwolnicy, 5 września na godz. 12.00, zaprosiłem w tym roku Księdza Biskupa Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, rezydującego w Zaporożu na Ukrainie Wschodniej. Ksiądz Biskup Sobiło był kapłanem archidiecezji lubelskiej i ciągle pamięta o naszym Kościele lokalnym. Tutaj przygotował się do kapłaństwa i zdobywał pierwsze doświadczenia duszpasterskie, tak pięknie owocujące w jego posłudze biskupiej na Ukrainie.

8 września o godz. 11.30 uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Maryjnym na Chełmskiej Górze będzie przewodniczył Metropolita Przemyski, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W obu Sanktuariach zostaną poświęcone także wieńce dożynkowe. Zachęcam do kontynuowania tradycyjnych pielgrzymek do Wąwolnicy i Chełma.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, będzie gościł w naszej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany Metropolita Przemyski i były wieloletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Umieścimy podarowane przez niego relikwie Krzyża Świętego w kaplicy Krzyża Trybunalskiego,miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania.

Wniedzielę 10 października na godz. 12.00 zapraszam Was do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na uroczystości odpustowe pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który pełnił obowiązki sekretarza dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Przed nami czas bogaty w ważne wydarzenia. Włączmy się w ich celebrację i prośmy Ducha Świętego, aby jego moc odnowiła oblicze naszego Kościoła.

 Wszystkim z serca błogosławię

Wasz biskup Stanisław