Opublikowano

XXIX Niedziela zwykła – 18 października 2020 r. ogłoszenia duszpasterskie

XXIX Niedziela zwykła – 18 października 2020 r.

ogłoszenia duszpasterskie

 1. Ofiary zbierane dzisiaj w naszej diecezji na tacę przeznaczone są na misje, na Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.
 2. W dniu dzisiejszym też przed kościołem zbierane są do puszek ofiary na „Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego”.
 3. W nadchodzącym tygodniu w liturgii kościoła wspominamy następujących świętych: dzisiaj 18 października – czcimy św. Łukasza Ewangelistę; we wtorek 20 października – św. Jana Kantego; w czwartek 22 października – św. Jana Pawła II. Wszystkich zaś solenizantów z nadchodzącego tygodnia obejmujemy naszą pamięcią modlitewną i składamy im już dzisiaj serdeczne życzenia.
 4. Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na Mszę św. ku czci swojego założyciela i patrona św. Kaspra del Bufalo, która będzie odprawiona we wtorek 20 października o godz. 9.00 w naszym kościele.
 5. Zachęcamy do zainteresowania się w naszym kiosku „Pod Lipą” najnowszymi numerami prasy katolickiej, szczególnie Niedzieli oraz Gościa Niedzielnego.
 6. Dziękuję osobom, które w ubiegłym tygodniu sprzątały nasz kościół. Chętnych do pomocy w sprzątaniu zapraszam również w najbliższy piątek po wieczornym nabożeństwie.
 7. Dziękuję również za ofiary składane w ostatnim czasie na dalszy remont naszego kościoła.
 8. Dziękuję też panu Bogdanowi Wilkowi za naprawienie uszkodzonej rzeźby w ołtarzu głównym.
 9. Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa  Stanisława Gądeckiego wobec nowych obostrzeń sanitarnych podczas zgromadzeń religijnych: Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem i nowych obostrzeń sanitarnych, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej – zwracam się do wszystkich wiernych z prośbą o przyjęcie ze zrozumieniem i cierpliwością nałożonych ograniczeń. Aktualna sytuacja epidemiczna i nałożone restrykcje są trudne dla nas wszystkich, ale musimy pamiętać, że ich celem jest troska o życie i zdrowie nasze i naszych Rodaków. Zachęcam księży biskupów, aby – w związku z ciągłym zagrożeniem życia i zdrowia wszystkich Polaków – udzielali stosownych dyspens od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę i święta nakazane, na terenie swoich diecezji. Wiernym przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy Świętej nie jest grzechem. W tych okolicznościach niech nam towarzyszy ufna modlitwa, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych. Pamiętajmy także o tych osobach, które poświęcają swoje życie i zdrowie w służbie społecznej – za pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, w tym wojska, policji i straży pożarnej. Ludzi młodych, zaangażowanych w duszpasterstwa parafialne i akademickie, proszę o bezpieczną pomoc osobom starszym i potrzebującym. Nie zapominajmy o tym, że zwykła rozmowa telefoniczna może dać pociechę i nadzieję. Niech udział w Eucharystii, spowiedź, adoracja, modlitwa Słowem Bożym, również w ciągu tygodnia – z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – staną się dla nas źródłem odwagi i duchowej siły. Matce Bożej, Różańcowej Pani, powierzam moich współbraci w biskupstwie, kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, zapewniając o duchowej bliskości i modlitwie.
 10. W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania. Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.
 11. Powiat kraśnicki należy do strefy żółtej, gdzie obowiązuje limit osób uczestniczących w nabożeństwach w kościele 1 osoba na 4 m2 i zachowaniem obowiązku zakrywania ust i nosa. Nasz kościół ma powierzchnię 560 m2. Wielu biskupów wydało już rozporządzenia odnośnie najbliższych uroczystości listopadowych. Przewidując rozwój zagrożenia pandemicznego i wprowadzanych ograniczeń pragnę poinformować, że prawdopodobnie 1 i 2 listopada nie będzie wcześniej planowanej tradycyjnie na cmentarzu Mszy św. i procesji wokół grobów. Zapraszam w niedzielę 1 listopada do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w naszej świątyni. Suma zaś będzie odprawiona w intencji wszystkich naszych zmarłych parafian w ostatnim roku. Po sumie odbędzie się też w kościele stacjonarne nabożeństwo procesyjne za zmarłych.
 12. Ze względu na pandemię Episkopat Polski odwołał również tradycyjne liczenie wiernych przewidziane na dzisiejszą niedzielę.
 13. Codziennie w czasie różańca o godz. 17.30 w naszym kościele modlimy się o ustanie pandemii. Zachęcam do tej modlitwy i zawierzenia Panu Bogu naszych rodzin.
 14. Zbliża się listopad, miesiąc modlitwy za zmarłych. Od 1 listopada przez cały miesiąc o godzinie 17.00 będą odprawiane w naszym kościele nabożeństwa wypominkowe. Na bocznym ołtarzu są wyłożone kartki wypominkowe za zmarłych z zaznaczonym od razu dniem, w którym będą wyczytane. Proszę więc wybrać sobie kartki na określony dzień i po wypisaniu imion i nazwisk zmarłych złożyć je w zakrystii lub kancelarii. Dziękuję wydawnictwu państwa Anny i Janusza Genejów za wydrukowanie kartek wypominkowych dla naszej parafii.
 15. Odwiedzając w najbliższych dniach cmentarz parafialny i robiąc porządki na grobach bliskich zmarłych, pamiętajmy o zachowaniu porządku na całym cmentarzu i o segregacji odpadów do odpowiednich pojemników, zwłaszcza  na szkło czy na plastiki, dla których przygotowane są specjalne kosze siatkowe. Zachowanie na cmentarzu świadczy o naszej kulturze i wierze. Proszę więc o zachowanie porządku.
 16. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Janusza Wierzchowiaka – we wtorek 20 października o godz. 7.30; za śp. Wacławę Piekarz – w środę 21 października o godz. 7.30; za śp. Marka Kajdzika – w czwartek 22 października o godz. 6.30; za śp. Marię Łagodę – w czwartek 22 października o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Janusz Wierzchowiak, Michał Bańka, Jan Bożek, którego pogrzeb będzie jutro. W ich intencji oraz za wszystkich naszych zmarłych pomódlmy się jeszcze razem: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…