Opublikowano

VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego – 24 maja 2026 r. ogłoszenia duszpasterskie

VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego – 24 maja 2026 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Dzisiaj w liturgii przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. Z tej racji odpust jest w kościele rektoralnym.  Tradycyjnie też, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zapraszamy wszystkich mieszkańców na Mszę św. za zmarłych odprawianą na cmentarzu parafialnym o godzinie 18.00. Przed Mszą o godz. 17.40 na cmentarzu będzie nabożeństwo majowe. Dzisiaj więc Mszy św. wieczornej w naszym kościele nie będzie, chyba że popołudniu byłyby bardzo niesprzyjające warunki pogodowe i deszcz, uniemożliwiający odprawienie Mszy św. na cmentarzu, wtedy zapraszamy do kościoła na godz. 18.00 i wcześniej na różaniec i majówkę.
  2. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w poniedziałek 25 maja w drugi dzień Zielonych Świątek obchodzimy święto ku czci NMP Matki Kościoła – Msze św. jak w zwykły dzień pracujący z dodatkową Mszą św. o godz. 9.00; we wtorek 26 maja – czcimy św. Filipa Nereusza; w ten dzień pamiętamy też o naszych Mamach w ich święto; w czwartek 28 maja – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek 29 maja – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej; w przyszłą zaś niedzielę 31 maja – uroczystość Trójcy Przenajświętszej – z tej racji odpust w parafii Stróża. A wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
  3. W przyszłą niedzielę 31 maja zapraszamy na Koncert Pieśni Maryjnych. Wydarzenie to cieszyło się dotychczas wielkim zainteresowaniem, bo gościliśmy zawsze wiele chórów i zespołów. Dziękuję pani Wiesławie Lendzion, która od wielu lat troszczy się o organizację tych koncertów oraz o całą sferę logistyczną tego wydarzenia. Początek koncertu o godz. 14.00. Patronat nad koncertem objął pan Burmistrz i pan Starosta.
  4. W przyszłą również niedzielę 31 maja zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji wszystkich rolników i sadowników. W ostatnich latach zmienił się status i charakter osób zamieszkujących naszą parafię na terenach wiejskich. Coraz mniej  jest gospodarstw rolnych i osób utrzymujących się z pracy na roli. Zmieniły się też i zwyczaje i chociaż wierni gromadzą się przy krzyżach i kapliczkach na nabożeństwa majowe, to coraz mniejsze jest zainteresowanie poświęceniem pól. Dotychczasowe Msze w terenie gromadziły coraz mnie osób. Dlatego zapraszamy na jedną Eucharystię w przyszłą niedzielę 31 maja o godz. 18.00 w intencji uproszenia dobrej pogody i obfitych tegorocznych plonów oraz za wszystkie osoby pracujące na roli i prowadzące rodzinne gospodarstwa na terenie naszej parafii. Po Mszy wieczornej kapłani pojadą pod kapliczki i krzyże i tam dokonają poświęcenia pól, ewentualnie przejdą polami, jak to było dotychczas. Bardzo proszę o zabranie księży wikariuszy samochodami i przewiezienia ich do wyznaczonych miejsc poświęcenia.
  5. Chłopców chętnych do służenia Panu Bogu przy ołtarzu, szczególnie uczniów klas trzecich zapraszamy na zbiórki ministrantów. Najbliższe spotkanie z księdzem Rafałem odbędzie się w kościele w sobotę 30 maja o godz. 9.00.
  6. Dziękuję wszystkim osobom, które ostatnio jak co tydzień sprzątały naszą świątynię. Dziękuję też rodzicom młodzieży bierzmowanej, którzy w ostatni piątek przygotowywali kościół do sobotniej uroczystości ich dzieci.
  7. Dziękuję też osobom, które przygotowały dekoracje naszego kościoła na wczorajsze bierzmowanie i uroczystość Zielonych Świątek. Dziękuję siostrze Melanii za aranżację kwiatową; panu Markowi Ćwiece za projekt dekoracji; dziękuję drukarni Dot-Media za wydruk dekoracji a pani Annie Sadej i panom Jackowi Zychowi i Sławomirowi Szczygłowi za jej zawieszenie. Dziękuję panom Jackowi Zychowi, Adamowi i Bartkowi Paszkowskim, Markowi Kawce oraz Dariuszowi Czelejowi za brzózki i tatarak do wystroju świątecznego kościoła.
  8. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dziś w naszym Kiosku są dostępne najnowsze numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
  9. Do Siostry Brygidy można się zapisywać na dwa wyjazdy zarówno dla dzieci jak i  dorosłych: pierwszy do Krynicy, Muszyny, Starego i Nowego Sącza w dniach 5- 7 czerwca br. oraz drugi do Krakowa i Zakopanego w dniach 23 – 26 lipca br. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej.
  10. Ponawiam zachętę dla dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w konkursie związanym ze Świętem Ułańskim. Prace na konkurs plastyczny pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie – życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów”, w formacie nie mniejszym niż A3, można składać do dnia 5 czerwca 2026 roku w siedzibie Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 7. Rozstrzygniecie konkursu 10 czerwca, a uroczyste wręczenie nagród w niedzielę,  21 czerwca br., w naszym kościele po Mszy św. o godzinie 10.30. Regulamin konkursu umieszczony jest w Internecie i na tablicy ogłoszeń.
  11. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Antoniego Drumlaka – w poniedziałek 25 maja o godz. 7.00; za śp. Józefa Bresia – we wtorek 26 maja o godz. 7.30; za śp. Grzegorza Wilka – w środę 27 maja o godz. 7.30; za śp. Beniaminę Szlassę – int. od Rady Parafialnej – w piątek 29 maja o godz. 18.00 oraz int. od Parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja – w sobotę 30 maja o godz. 18.00; za śp. Jana Bandosza – w sobotę 30 maja o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Zofia Piłat, Wiesław Furmaga, Stanisław Dubiel, Marianna Omiotek, Helena Grab. W ich intencji oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…