Opublikowano Dodaj komentarz

Komunikat Administratora Diecezji do wiernych Archidiecezji Lubelskiej

Drodzy Bracia i Siostry,
W miniony czwartek 10 lutego z wielkim bólem przyjęliśmy informację o nagłej śmierci Pasterza Kościoła Lubelskiego Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Śmierć zastała go w Watykanie, gdzie brał udział w obradach Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego.
Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi k. Piotrkowa Trybunalskiego. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1972 r. w Krakowie. W latach 1990-1997 był biskupem Diecezji Tarnowskiej. Przez ostatnie 14 lat pasterzował Kościołowi w naszej archidiecezji, pełniąc obowiązki Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz zajmując liczne odpowiedzialne stanowiska kościelne i naukowe w wielu instytucjach w kraju oraz za granicą.
Wstępnie planowane są liturgiczne stacje pogrzebu na trasie przejazdu: w Tarnowie i w Chełmie (w zależności od czasu spełnienia formalności urzędowych we Włoszech). Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowane są następująco:
– czwartek 17 lutego ok. godz. 16.00 – wyjazd z Seminarium Duchownego i przejazd na KUL,
– piątek 18 lutego o godz. 12.15 – Msza św. w kościele akademickim KUL, godz. 14.00 – wyjście konduktu z kościoła KUL, przejście al. Racławickimi, ul. Krakowskie Przedmieście, Deptakiem, Królewską do Archikatedry,
– sobota 19 lutego o godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa.
Obecność podczas tych wydarzeń niech będzie wyrazem naszej wiernej pamięci.
Zapraszam kapłanów i wszystkich wiernych naszej archidiecezji do szczególnej modlitwy za ś.p. Księdza Arcybiskupa już dzisiaj w niedzielę poprzedzającą. Proszę, aby w każdym kościele była sprawowana Msza św. żałobna, a podczas każdej Mszy św. przed błogosławieństwem, aby odmówiono modlitwy za zmarłego Arcybiskupa.
Arcybiskup Józef realizował swoją pasterską posługę w duchu pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II, która w szczególny sposób w ostatnim czasie wyrażała się w wielu inicjatywach podjętych jako dowód wdzięczności za dar Papieża Polaka, m.in. w tworzeniu Centrum Jana Pawła II w Lublinie. To dzieło w sposób szczególny ma za zadanie inspirować młodych przesłaniem Jana Pawła II; dlatego też proszę, aby zamiast wieńców i kwiatów zwykle kupowanych z okazji pogrzebu złożyć ofiarę, która będzie przekazana na stypendia dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z naszej Archidiecezji. Jestem przekonany, że tak życzyłby sobie Ksiądz Arcybiskup Józef.

Drodzy Wierni!
Żegnamy dobrego Pasterza, wiernego, kochającego Kościół. Niech więc nasze serca przepełnione bólem rozstania wypełnia chrześcijańska nadzieja o życiu wiecznym i o spotkaniu w Domu Ojca.

Bp Mieczysław Cisło

Więcej informacji na temat uroczystości pogrzebowych pod adresem: http://diecezja.lublin.pl

Dodaj komentarz