Niedziela Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2021 r. – ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2021 r. –

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Chrztu Pańskiego. Kończy ona w liturgii okres Bożego Narodzenia i od jutra w liturgii rozpoczyna się okres zwykły. Jednak zgodnie z długoletnią tradycją w Polsce jeszcze do 2 lutego śpiewa się w kościołach kolędy i trzyma się w domach przystrojone choinki. Wprawdzie w tym roku nie towarzyszą temu spotkania opłatkowe i wizyta kolędowa, ale starajmy się jeszcze wytrwać w tej świątecznej atmosferze, która wnosi w nasze życie trochę nadziei i ciepła.
  2. W tym roku w większości diecezji nie jest organizowana wizyta duszpasterska zwana kolędą, chociaż nawet w naszej diecezji są parafie, zwłaszcza małe, gdzie ksiądz odwiedza chętnych gospodarzy, nie wchodząc do domu, lecz modląc się i błogosławiąc rodzinę na zewnątrz przed domem. W miastach niektórzy proboszczowie zapraszają w określone dni, na konkretną godzinę przed Mszą wieczorną mieszkańców danej ulicy czy miejscowości. Wiąże się to z zachowaniem wyjątkowej ostrożności sanitarnej. W naszej parafii po świętach Bożego Narodzenia nie organizujemy takiej wizyty kolędowej. Może z tą wizytą księdza trzeba trochę poczekać, tak jak z wieloma innymi rzeczami w pracy duszpasterskiej, aż się społeczeństwo zaszczepi i nie będzie takiego zagrożenia. Może po świętach wielkanocnych. Zobaczymy. Może dłużej przyjdzie nam poczekać. O tej sprawie będziemy się starali w odpowiednim czasie poinformować naszych parafian. Mam przekonanie, że dla wielu rodzin odwiedziny księdza w naszych domach są nie tylko czymś ważnym i potrzebnym i ci będą cieszyć się, kiedy tylko obostrzenia związane z pandemią zostaną zniesione i taka wizyta będzie możliwa. Myślę też, że niektórzy w rozmowach wspominają kwestię ofiar zbieranych przy okazji kolędy, których brak ma wpływ na plany gospodarcze w parafiach. To prawda. W naszej parafii rozpoczynamy w tym roku trzyletni projekt prac renowacyjnych kościoła, muru ogrodzeniowego i modernizacji budynku dawnego przedszkola. Nasza parafia znalazła się gronie nielicznych z naszej diecezji, które otrzymały dofinansowanie z funduszy RPO Województwa Lubelskiego w ramach konkursu. Ale wkład własny przez ten okres trzyletni, to kilkaset tys. zł w tym VAT 23%, którego nie można załatać żadnym dofinansowaniem w urzędów państwowych. Stąd nie ukrywam, że jest to dla mnie istotna kwestia, towarzysząca mi codziennie. Prace będą trwały trzy lata, więc ufając, że nie zabraknie zrozumienia i chęci pomocy ze strony naszych parafian, mam nadzieję, że damy radę i tym razem. Ale nie jest to za wszelką cenę. Nie chciałbym, aby ktokolwiek czuł się przymuszanym. Myślę, że i nasi parafianie to rozumieją. Bardzo więc dziękuję tym wszystkim, którzy regularnie wpłacają na nasze konto ofiary i tym, którzy praktykują zwyczaj ofiar kopertowych lub ofiar indywidualnych składanych w kancelarii, i tym którzy w ostatnią niedzielę miesiąca składają anonimowe ofiary na tacę gospodarczą i przy jakiejkolwiek innej okazji. Dziękuję za każdy odruch życzliwości. Wszystkim zaś naszym parafianom, szczególnie z różnych wspólnot modlitewnych, polecam plany remontów naszej świątyni waszej gorliwej modlitwie.
  3. Rodzina Radia Maryja serdecznie zaprasza w sobotę 16 stycznia o godzinie 18.00 na Mszę św. w stałych intencjach.
  4. Dziękuję wszystkim osobom sprzątającym nasz kościół w ostatnim tygodniu. Zapraszam chętnych do pomocy w sprzątaniu naszej świątyni w najbliższy piątek po wieczornej Mszy św.
  5. Dziękuję też za ofiary na remont naszego kościoła składane w kancelarii i przez przekazy bankowe. Wśród darczyńców są następujące osoby: Jadwiga i Jerzy Pietruczuk; Wojciech Wieczorek; Alicja i Dariusz Ćwieka; Zenobia Szczepańska; Wiesława i Dariusz Niekra; Irena Nowosielska; Artur Surowiec;  Dobrosław Rudny; Danuta i Jan Portka; Bożena Michowska; Agnieszka i Zbigniew Kępowicz; Helena Bańka; Zofia i Marian Wojtysiak; Barbara i Stefan Matysiak; Zdzisław Wierzchowiak; Alicja Włodarczyk; Stanisław Wołoszyn.
  6. Zachęcam do nabywania w kiosku „Pod Lipą” najnowszych numerów czasopism katolickich: szczególnie Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
  7. Burmistrz miasta Kraśnik Wojciech Wilk informuje o funkcjonowaniu na terenie miasta tzw. jadłodzielni. Są to punkty służące do nieodpłatnego dzielenia się żywnością, zlokalizowane przy Urzędzie Miasta oraz w budynku Centrum Kultury i Promocji. Do punktu można przynieść niemal każdy  rodzaj żywności, aby zapobiec jej marnowaniu się. Zamiast wyrzucać, podzielmy się z potrzebującymi. Zachęcamy do korzystania z jadłodzielni, które czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.
  8. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby:  za śp. Leona Nowaka – w poniedziałek 11 stycznia o godz. 7.30; za śp. Jerzego Kowalewskiego – w czwartek 14 stycznia o godz. 7.00; za śp. Jana Madejczyka – w piątek 15 stycznia o godz. 7.00; za śp. Marię Łagoda – int. od sąsiadów – w piątek 15 stycznia o godz. 7.30; za śp. Helenę Piekarz – w sobotę 16 stycznia o godz. 7.00; za śp. Teresę Ul – w sobotę 16 stycznia o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Danuta Kołodziej, Andrzej Mozgawa, Marian Wierzchowiak, Bohdan Łakomy, Bronisława Klocek, Andrzej Kłujsza, Małgorzata Kocoń, Walerian Żywot, Andrzej Dudzisz. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…