Porządek nabożeństw w Wielkim Tygodniu

W Wielki Czwartek rano nie odprawia się w parafiach Mszy św. Jedynie w Katedrze sprawowana jest Msza Krzyżma, w czasie której święci się oleje, a kapłani pod przewodnictwem Biskupa odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem zaś o godzinie 18.00 odprawiona będzie w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej. Po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „ciemnicy” i wierni po liturgii będą mieli możliwość przez chwilę prywatnej adoracji.

W Wielki Piątek – od godziny 9.00 będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Poszczególne grupy działające przy naszej parafii poprowadzą czuwanie modlitewne, zgodnie z następującym porządkiem:
9.00 – 10.00 służba liturgiczna: ministranci i lektorzy;
10.00 – 11.00 harcerze i Wolontariat;
11.00 – 12.00 Wspólnota Krwi Chrystusa i Koło Cariras;
12.00 – 13.00 Legion Maryi;
13.00 – 14.00 Kółka Różańcowe;
14.00 – 15.00 Rodzina Radia Maryja;
15.00 – 16.00 Akcja Katolicka;
16.00 – 17.00 członkowie Rady Parafialnej

Natomiast o godzinie 17.00 wszyscy zgromadzimy się w kościele parafialnym na Drodze Krzyżowej. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa. W liturgii tego dnia głównym symbolem skupiającym naszą uwagę będzie krzyż. Przypominamy, że obowiązuje w tym dniu post ścisły tak, jak w Środę Popielcową, a więc bez pokarmów mięsnych, najwyżej trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta, obfitszy. Czuwanie modlitewne zaś przy grobie trwające do północy poprowadzą podobnie jak przed liturgią różne grupy w następującym porządku:
20.00 – 21.00 służba liturgiczna, grupy młodzieżowe, harcerze i Wolontariat;
21.00 – 22.00 Kółka Różańcowe, Legion Maryi i Rodzina Radia Maryja;
22.00 – 23.00 Akcja Katolicka, Koło Caritas i Wspólnota Krwi Chrystusa;
23.00 – 24.00 członkowie Rady Parafialnej

Z kolei w Wielką Sobotę Wigilia Paschalna rozpocznie się o godzinie 20.00. Na rozpoczęcie zgromadzimy się przed kościołem, gdzie zapalony będzie ogień, i po poświęceniu go zapłoną od tego ognia – najpierw Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, potem świece, które każdy z nas przyniesie z domu. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielnych. Po liturgii ks. Robert Włosek wraz z młodzieżą zaprasza wszystkich chętnych na czuwanie przy Grobie Pańskim do północy.
Tego dnia będzie również odbędzie się poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 8.00 do 14.00 co pół godziny oraz dla tych, co nie będą mogli w tym czasie przyjść, pół godziny przed Wigilią Paschalną – o godzinie 19.30. Poświęcenie pokarmów w tych samych miejscach przy krzyżach lub kapliczkach jak w ubiegłym roku oraz dla mieszkańców Stróży i Słodkowa I w świetlicy od godz. 10.00. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Pana Jezusa w grobie w ciągu dnia przez całą sobotę.
Osoby, które z różnych powodów nie zdążyły się jeszcze wyspowiadać podczas rekolekcji, mogą to uczynić podczas wieczornych Mszy św. w poniedziałek, wtorek i środę, zaś w Wielką Sobotę w godz. 8.00 – 14.00 będzie również możliwość spowiedzi, zwłaszcza dla osób, które przyjechały do rodziny na święta z zagranicy. Podczas wieczornych liturgii w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę nie będzie nikt spowiadał.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00. W procesji okrążymy kościół trzykrotnie ze śpiewem i przy wtórze orkiestry. Prosimy, aby osoby niosące feretrony, chorągwie i obrazy ustawiły się wcześniej w głównej nawie na środku kościoła. Pozostałe Msze święte w tym dniu o godzinie 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą o 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W drugi dzień świąt chrzty dzieci będą podczas Mszy św. o godzinie 12.00. W tym tygodniu katecheza przedchrzcielna wyjątkowo nie w piątek, ale w środę o godzinie 17.00.