Droga Krzyżowa ulicami Starego Kraśnika

W piątek, przed niedzielą palmową, od 2007 roku, z prawdopodobnie najstarszego kościoła po tej stronie Wisły, wyrusza na ulice miasta orszak wiernych, biorących udział w niezwykłej Drodze Krzyżowej. Inicjatorem i organizatorem tego dzieła, jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku. W tym roku, jak zawsze, Drogę Krzyżową z udziałem „aktorów amatorów” prowadził ks. Dziekan dr Jerzy Zamorski. Rozważania dotyczyły uzdrowienia wewnętrznego, ich autorem jest o. Robert De Grandis SSJ. Pomysłodawczynią i oddaną sprawie animatorką całości przedsięwzięcia od początku, jest Pani Jadwiga Pietruczuk – prezes POAK.
W organizację wielkopostnego kroczenia za Jezusem ulicami miasta, corocznie zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, wiernych z różnych grup wiekowych i formacyjnych parafii.
Dzieci, młodzież i dorośli, harcerze, służba liturgiczna, panowie radni i osoby niezbędne do odtwarzania scen stacji oraz organizacji, szli i przeżywali Tę Drogę, pełniąc jednocześnie wyznaczone im role. Każda osoba przeżywała na swój jedyny, niepowtarzalny i tylko Panu Bogu znany sposób. Jest tak, w wewnętrznym przeżywaniu każdej Drogi, jednak rozmyślania dotykające różnych życiowych zranień i procesu ich wybaczania innym i samemu sobie – dotykają mocno, pozwalając się spotkać z sytuacjami zranień, które miały miejsce w naszym życiu i nie wybaczone zostały jako wewnętrzny ciężar. Spotykając się, z tymi sytuacjami ponownie, poprzez zjednoczenie ich z cierpieniami Chrystusa, możemy doznać uleczenia i prawdziwie z NIM ZMARTWYCHWSTAĆ. Tegoroczny szyk i program działań, musiał ulec zmianie z powodu deszczu. Ostatnie stacje zostały przeżyte w ciepłym kościele, który szybko stał się mokrym kościołem , dzięki deszczowej wodzie ociekającej z przemoczonych ubrań – wszystkich uczestników.

Małgorzata Kędziora