IV Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024 r. ogłoszenia duszpasterskie

IV Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2024 r.

1. Przeżywamy dziś IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną niedzielą radości – Laetare – od pierwszych słów antyfony na wejście: „Laetare, Jerusalem” –  „Wesel się, Jeruzalem”. W średniowieczu nazwano niedzielę dzisiejszą niedzielą róż. Dlatego teksty dzisiejszej Mszy świętej tchną radością. Kościół święty, nowa Jerozolima, cieszy się obfitością dóbr nadprzyrodzonych, którymi obdarza swe dzieci. W średniowieczu nazwano dzisiejszą niedzielę niedzielą róż, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róży, a Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii używany jest różowy kolor szat.
  2. Od dzisiejszej niedzieli w sali „pod Lipą” po każdej Mszy św. w ramach akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozprowadzane są w naszej parafii małe świeczki „pachaliki” oraz czekoladowe baranki wielkanocne. U członków Akcji Katolickiej możemy nabyć dziś także piękne wielkanocne palmy.
  3. W nadchodzącym tygodniu przypadają popularne imieniny: we wtorek 12 marca –  Grzegorza; w środę 13 marca świętują panie Krystyny i Bożeny; w piątek 15 marca – panowie o imieniu Longin; w następną zaś niedzielę 17 marca – Zbigniewowie. Wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia składany już dziś serdeczne życzenia. Wśród nich są osoby zaangażowane w życie naszej parafii: pani Krystyna Krotkiewicz, Bożena Krasowska, Bożena Kuś, Bożena Dudzińska, Grzegorz Jasiński, Zbigniew Janczarek i pan Radny Longin Stępień. Obejmujemy ich wszystkich wdzięczną pamięcią modlitewną.
  4. Rodzina Radia Maryja zaprasza w sobotę 16 marca na Mszę św. o godzinie 18.00 w stałych intencjach.
  5. W naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne będą już w tym tygodniu, w dniach 14-17 marca. Poprowadzi je ks. dr Adam Woch, Rektor Kościoła św. Ducha w Kraśniku. Rozpoczynamy więc w najbliższy czwartek: o godz.16.00 Msza św. z nauką dla dzieci i o godz. 18.00 – dla dorosłych. Po Mszy św. spotkanie dla młodzieży. W piątek i sobotę Msze św. będą o godz.: 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 dla dorosłych oraz o godz. 16.00 dla dzieci. Spowiedź rekolekcyjna będzie w piątek i sobotę. Kapłani będą w konfesjonałach już pół godziny przed każdą Mszą św. Również w sobotę po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 będzie spotkanie z młodzieżą. W ramach rekolekcji w sobotę 16 marca będą odwiedziny kapłanów z posługą świątecznej spowiedzi i Komunii Świętej osób chorych w ich domach. Do zakrystii można zgłaszać ich nazwiska i adresy. Skorzystajmy więc z tej okazji, aby dobrze przygotować się przez nauki rekolekcyjne i spowiedź do Świąt Zmartwychwstania. Plan rekolekcji jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.
  6. W przyszłą niedzielę 17 marca po wieczornej Mszy św. odbędzie się w kościele kolejne spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
  7. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W naszym kiosku „pod Lipą” dostępne są najnowsze numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
  8. Dziękuję osobom sprzątającym nasz kościół w ostatnim tygodniu. Dziękuję za każdy gest życzliwości osób pomagających. W przyszłym tygodniu zapraszam również wszystkich chętnych do pomocy tym razem w sobotę po wieczornym nabożeństwie.
  9. Ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać u siostry w zakrystii. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  10. Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 przy ul. Kościuszki 23 w Kraśniku informuje, że rozpoczęły się zapisy do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 i do Przedszkola Miejskiego Nr 7. W tym roku jest to rekrutacja elektroniczna. Gdyby wystąpiły jakieś problemy, dyrekcja deklaruje pomoc w wypełnieniu dokumentów. Serdecznie zapraszamy.
  11. W piątek 22 marca br. z Sanktuarium w Janowie Lubelskim po Mszy św. o godz. 20.00 wyruszy po raz szósty Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jedna z organizowanych tras będzie wiodła do Kraśnika i zakończy się w naszym kościele rano w sobotę 23 marca. Zapisy na trasy organizowane w ramach tej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poprzez email podany na tablicy ogłoszeń (email: edk.janowlubelski@gmail.com lub profil Facebookowy: EDK 2024 Janów Lubelski). Więcej informacji na plakacie umieszczonym na tablicy ogłoszeń.
  12. Nasza zaś inscenizowana droga krzyżowa ulicami miasta odbędzie się w piątek 22 marca po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.
  13. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30. dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Henryka Skalskiego – w środę 13 marca o godz. 6.30; za śp. Henryka Czerwca – w środę 13 marca o godz. 7.00; za śp. Reginę Sochę – int. od sąsiadów z bliku – w czwartek 14 marca o godz. 7.00; za śp. Elżbietę Kozieł – int. od koleżanek ze Szkoły Podstawowej – w czwartek 14 marca o godz. 7.30; za śp. Ks. Zygmunta Dębickiego – w czwartek 14 marca o godz. 18.00; za śp. Bogdana Wójcika – int. od Kółek Różańcowych – w piątek 15 marca o godz. 9.00; za śp. Jadwigę Łakomą – int. od katechetów – w piątek 15 marca o godz. 16.00. W następna niedzielę 17 marca o godz. 18.00 będziemy się modlili za śp. Ks. Stanisława Szczukę z okazji 22. rocznicy śmierci. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Barbara Mączka, Bolesław Szostek, Tadeusz Więckowski i Jan Szczepan Łukasik. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się wspólnie: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …