Opublikowano

Uroczystość Najświętszej Trójcy – 31 maja 2026 r. ogłoszenia duszpasterskie

IX Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Najświętszej Trójcy – 31 maja 2026 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Przeżywamy dziś Niedzielę Trójcy Świętej. Dzisiejsza niedziela to zarazem ostatnia niedziela miesiąca. Zgodnie z tradycją taca z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na prace remontowe naszej świątyni.
  2. Dzisiaj w kościołach zamiast homilii odczytywany jest List pasterski Episkopatu Polski z okazji 30. Rocznicy reaktywowania w Polsce Akcji Katolickiej.
  3. Z racji dzisiejszej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej odpust jest w parafii Stróża.
  4. Zapraszamy dzisiaj na Koncert Pieśni Maryjnych. Wystąpią różne chóry i zespoły śpiewacze. Wydarzenie to stało się już tradycją od kilkunastu lat i zawsze cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Początek koncertu o godz. 14.00. Patronat nad koncertem objął Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i CKiP w Kraśniku.
  5. Dzisiaj też zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 w naszym kościele z okazji poświęcenia pól. Ta wieczorna Eucharystia będzie sprawowana w intencji uproszenia dobrej pogody i obfitych tegorocznych plonów oraz za wszystkie osoby pracujące na roli i prowadzące rodzinne gospodarstwa na terenie naszej parafii. Po Mszy wieczornej kapłani pojadą pod kapliczki i krzyże i tam dokonają poświęcenia pól, ewentualnie przejdą polami, jak to było dotychczas. Bardzo proszę o zabranie księży wikariuszy samochodami i przewiezienia ich do wyznaczonych miejsc poświęcenia.
  6. W nadchodzącym tygodniu liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w poniedziałek 1 czerwca – św. Justyna, w środę 3 czerwca – św. Karola Lwangę; to także dzień imienin Leszka; w czwartek 4 czerwca – Boże Ciało; w tym dniu świętują tez panowie Franciszkowie; w piątek 5 czerwca – św. Bonifacego; w sobotę 6 czerwca – św. Norberta; w przyszłą niedzielę 7 czerwca świętują Wiesławy i Wiesławowie. Wśród solenizantów są nasi parafianie: Radny pan Wiesław Bańka, nasza rodaczka s. Pasjonistka Norberta Banaszek, pani Wiesława Lendzion, pan Franciszek Gontarczuk, Leszek Widerlik. Wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
  7. Rozpoczyna się miesiąc czerwiec. Od jutra zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe codziennie o godz. 17.30 przed Mszą świętą wieczorną. A dzisiaj ostatnia majówka o godzinie 17.30.
  8. W czwartek 4 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Boże Ciało porządek Mszy św. w naszym kościele niedzielny: o godzinie 7.30, 9.00, 10.30, 13.00 (zamiast Mszy św. o 12.00) i o 18.00. Po Mszy św. o godzinie 10.30 przejdziemy jak co roku w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami naszego miasta, dając tym samym wyraz naszej wiary, że Chrystus jest obecny w naszym życiu, we wszystkich miejscach i w każdym czasie. Trasa procesji będzie wiodła do czterech ołtarzy, tak jak w ubiegłym roku ulicą Kościuszki, Piłsudskiego, Strażacką, Narutowicza aż do Rynku. Bardzo proszę, aby mieszkańcy poszczególnych ulic przygotowali ołtarze zgodnie z następującym porządkiem:

Ołtarz I na Parkingu KRUS przygotowuje Młodzież ze Związku AK, harcerze oraz mieszkańcy ul. Kościuszki, Wierzbowej, Rycerskiej, Ogrodowej.

Ołtarz II przy Kapliczce na skrzyżowaniu ul. Podleskiej i Piłsudskiego – mieszkańcy ul. Podleskiej, Podlesia, ul. Piłsudskiego, Jasnej.

Ołtarz III przy skrzyżowaniu ul. Bagno i Strażackiej – przygotowują mieszkańcy ul. Narutowicza, Strażackiej, Bagno, Szkolnej, Rynek, Olejnej, Bóżnicznej.

Ołtarz IV przy kościele od ul. Kościuszki – przygotowują Radni oraz Katecheci pod kierunkiem wikariusza Ks. Marka. Katecheci i Radni zbierają się w tym celu w środę 3 czerwca o godzinie 19.00

W zakrystii można składać ofiary na kwiaty do ołtarza przy kościele. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów na Boże Ciało i na oktawę. Do zakrystii można przynosić płatki kwiatów do sypania w czasie procesji.

9. W nadchodzącym tygodniu będzie pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź jak zwykle podczas Mszy św. rano o 6.30, 7.00 i 7.30 oraz wieczorem o 18.00. Popołudniu dodatkowo dla dzieci spowiedź od 15.30, Msza św. dla nich o 16.00. Wieczorna zaś Msza św. o godzinie 18.00 zbiorowa za zmarłych.

10. Dziękuję wszystkim osobom, które ostatnio jak co tydzień sprzątały naszą świątynię. Chętnych do pomocy zapraszam w tym tygodniu dwukrotnie: w najbliższą środę przed Bożym Ciałem oraz w piątek po wieczornym nabożeństwie.

11. Przed Uroczystością Bożego Ciała zostały wykonane prace porządkowe w ogrodzie i na klombach przed kościołem. Dziękuję panom: Sławomirowi Szczygłowi, Jackowi Zychowi, Longinowi Stępniowi, Krzysztofowi Orłowi, Adamowi i Bartkowi Paszkowskim, Eugeniuszowi Nowosielskiemu, Markowi Biegajowi, Markowi Kawce.

12. Dziękuję też panu Krzysztofowi Szafranowi za oprawienie obrazu papieża Jana Pawła II.

13. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dziś w naszym Kiosku są dostępne najnowsze numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli.

14. Przypominam dzieciom i młodzieży szkolnej o konkursie związanym ze Świętem Ułańskim. Prace na konkurs plastyczny pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie – życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów”, w formacie nie mniejszym niż A3, można składać do dnia 5 czerwca 2026 roku w siedzibie Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 7. Rozstrzygniecie konkursu 10 czerwca, a uroczyste wręczenie nagród w niedzielę,  21 czerwca br., w naszym kościele po Mszy św. o godzinie 10.30. Regulamin konkursu dostępny jest w Internecie.

15. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Bogumiłę Zdyb – we wtorek 2 czerwca o godz. 7.30; za śp. Teresę Tak – w środę 3 czerwca o godz. 7.30; za śp. Stanisława Kowalczyka – w piątek 5 czerwca o godz. 7.30; za śp. Leokadię Biszczak – w sobotę 6 czerwca o godz. 6.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Helena Grab, Aleksander Jabłoński, Zofia Cieślak, Zofia Grzegorczyk, Mirosław Wierzchowiak, Władysława (k) Sokół. W ich intencji oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…

Opublikowano

VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego – 24 maja 2026 r. ogłoszenia duszpasterskie

VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego – 24 maja 2026 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Dzisiaj w liturgii przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny. Z tej racji odpust jest w kościele rektoralnym.  Tradycyjnie też, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zapraszamy wszystkich mieszkańców na Mszę św. za zmarłych odprawianą na cmentarzu parafialnym o godzinie 18.00. Przed Mszą o godz. 17.40 na cmentarzu będzie nabożeństwo majowe. Dzisiaj więc Mszy św. wieczornej w naszym kościele nie będzie, chyba że popołudniu byłyby bardzo niesprzyjające warunki pogodowe i deszcz, uniemożliwiający odprawienie Mszy św. na cmentarzu, wtedy zapraszamy do kościoła na godz. 18.00 i wcześniej na różaniec i majówkę.
  2. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: w poniedziałek 25 maja w drugi dzień Zielonych Świątek obchodzimy święto ku czci NMP Matki Kościoła – Msze św. jak w zwykły dzień pracujący z dodatkową Mszą św. o godz. 9.00; we wtorek 26 maja – czcimy św. Filipa Nereusza; w ten dzień pamiętamy też o naszych Mamach w ich święto; w czwartek 28 maja – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek 29 maja – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej; w przyszłą zaś niedzielę 31 maja – uroczystość Trójcy Przenajświętszej – z tej racji odpust w parafii Stróża. A wszystkim solenizantom z nadchodzącego tygodnia składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
  3. W przyszłą niedzielę 31 maja zapraszamy na Koncert Pieśni Maryjnych. Wydarzenie to cieszyło się dotychczas wielkim zainteresowaniem, bo gościliśmy zawsze wiele chórów i zespołów. Dziękuję pani Wiesławie Lendzion, która od wielu lat troszczy się o organizację tych koncertów oraz o całą sferę logistyczną tego wydarzenia. Początek koncertu o godz. 14.00. Patronat nad koncertem objął pan Burmistrz i pan Starosta.
  4. W przyszłą również niedzielę 31 maja zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 w intencji wszystkich rolników i sadowników. W ostatnich latach zmienił się status i charakter osób zamieszkujących naszą parafię na terenach wiejskich. Coraz mniej  jest gospodarstw rolnych i osób utrzymujących się z pracy na roli. Zmieniły się też i zwyczaje i chociaż wierni gromadzą się przy krzyżach i kapliczkach na nabożeństwa majowe, to coraz mniejsze jest zainteresowanie poświęceniem pól. Dotychczasowe Msze w terenie gromadziły coraz mnie osób. Dlatego zapraszamy na jedną Eucharystię w przyszłą niedzielę 31 maja o godz. 18.00 w intencji uproszenia dobrej pogody i obfitych tegorocznych plonów oraz za wszystkie osoby pracujące na roli i prowadzące rodzinne gospodarstwa na terenie naszej parafii. Po Mszy wieczornej kapłani pojadą pod kapliczki i krzyże i tam dokonają poświęcenia pól, ewentualnie przejdą polami, jak to było dotychczas. Bardzo proszę o zabranie księży wikariuszy samochodami i przewiezienia ich do wyznaczonych miejsc poświęcenia.
  5. Chłopców chętnych do służenia Panu Bogu przy ołtarzu, szczególnie uczniów klas trzecich zapraszamy na zbiórki ministrantów. Najbliższe spotkanie z księdzem Rafałem odbędzie się w kościele w sobotę 30 maja o godz. 9.00.
  6. Dziękuję wszystkim osobom, które ostatnio jak co tydzień sprzątały naszą świątynię. Dziękuję też rodzicom młodzieży bierzmowanej, którzy w ostatni piątek przygotowywali kościół do sobotniej uroczystości ich dzieci.
  7. Dziękuję też osobom, które przygotowały dekoracje naszego kościoła na wczorajsze bierzmowanie i uroczystość Zielonych Świątek. Dziękuję siostrze Melanii za aranżację kwiatową; panu Markowi Ćwiece za projekt dekoracji; dziękuję drukarni Dot-Media za wydruk dekoracji a pani Annie Sadej i panom Jackowi Zychowi i Sławomirowi Szczygłowi za jej zawieszenie. Dziękuję panom Jackowi Zychowi, Adamowi i Bartkowi Paszkowskim, Markowi Kawce oraz Dariuszowi Czelejowi za brzózki i tatarak do wystroju świątecznego kościoła.
  8. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dziś w naszym Kiosku są dostępne najnowsze numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
  9. Do Siostry Brygidy można się zapisywać na dwa wyjazdy zarówno dla dzieci jak i  dorosłych: pierwszy do Krynicy, Muszyny, Starego i Nowego Sącza w dniach 5- 7 czerwca br. oraz drugi do Krakowa i Zakopanego w dniach 23 – 26 lipca br. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej.
  10. Ponawiam zachętę dla dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w konkursie związanym ze Świętem Ułańskim. Prace na konkurs plastyczny pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie – życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów”, w formacie nie mniejszym niż A3, można składać do dnia 5 czerwca 2026 roku w siedzibie Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 7. Rozstrzygniecie konkursu 10 czerwca, a uroczyste wręczenie nagród w niedzielę,  21 czerwca br., w naszym kościele po Mszy św. o godzinie 10.30. Regulamin konkursu umieszczony jest w Internecie i na tablicy ogłoszeń.
  11. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Antoniego Drumlaka – w poniedziałek 25 maja o godz. 7.00; za śp. Józefa Bresia – we wtorek 26 maja o godz. 7.30; za śp. Grzegorza Wilka – w środę 27 maja o godz. 7.30; za śp. Beniaminę Szlassę – int. od Rady Parafialnej – w piątek 29 maja o godz. 18.00 oraz int. od Parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja – w sobotę 30 maja o godz. 18.00; za śp. Jana Bandosza – w sobotę 30 maja o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Zofia Piłat, Wiesław Furmaga, Stanisław Dubiel, Marianna Omiotek, Helena Grab. W ich intencji oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…
Opublikowano

VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pańskie – 17 maja 2026 r. ogłoszenia duszpasterskie

VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pańskie – 17 maja 2026 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Dzisiaj w liturgii przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Do przyszłej niedzieli trwa czas wielkanocny. Pamiętajmy o przykazaniu kościelnym zobowiązującym nas katolików do spowiedzi i komunii św. wielkanocnej. Niech wezmą to sobie do serca ci, którzy tego obowiązku jeszcze nie dopełnili.
  2. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 10.30 dzieci ze SP nr 1 oraz z Kowalina a o godz. 12.00 dzieci ze SP nr 2 będą miały Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej.
  3. Ofiary zbierane dzisiaj na tacę w naszej diecezji przeznaczone są na budownictwo sakralne.
  4. W nadchodzącym tygodniu świętują swoje imieniny panie Iwony, Heleny i Zuzanny. Wszystkim solenizantkom składamy serdeczne życzenia.
  5. Jutro, w poniedziałek 18 maja, w rocznicę urodzin Karola Wojtyły po raz kolejny społeczność Kraśnika zagra barkę dla Papieża w niedalekim parku im. św. Jana Pawła II w Starym Kraśniku o godzinie 19.00. W przypadku deszczu ten koncert odbędzie się w naszym kościele po Mszy św. o godzinie 18.00.
  6. W najbliższą sobotę 23 maja o godz. 18.00 odbędzie się bierzmowanie młodzieży z naszej parafii. Sakramentu udzieli ks. Biskup Artur Miziński.
  7. W przyszłą niedzielę 24 maja Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odpust w kościele rektoralnym, Tradycyjnie też, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, w przyszłą niedzielę w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zapraszamy wszystkich mieszkańców Kraśnika i okolic na Mszę św. za zmarłych odprawianą na cmentarzu parafialnym o godzinie 18.00. Przed Mszą o godz. 17.40 na cmentarzu będzie nabożeństwo majowe. Przypominamy więc, że w przyszłą niedzielę Mszy św. o 18.00 w naszym kościele nie będzie, chyba że popołudniu byłyby bardzo niesprzyjające warunki pogodowe i deszcz, uniemożliwiający odprawienie Mszy św. na cmentarzu.
  8. Niedawno przeżywaliśmy w naszej parafii Pierwszą Komunię Świętą. Chciałbym zaprosić chętnych chłopców – uczniów klas trzecich na zbiórki  ministrantów. Zgłosiło się już kilku chłopców, ale może jeszcze ktoś chciałby służyć Panu Bogu przy ołtarzu w naszej parafii, niech przyjdzie na najbliższe spotkanie ministrantów. Spotkania odbywają się w soboty przed południem. Bliższe informacje u księdza Rafała, który jest odpowiedzialny za ministrantów w naszej parafii.
  9. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci MB codziennie o godz. 17.30.
  10. Dziękuję wszystkim osobom, które jak co tydzień sprzątały naszą świątynię. Dziękuję też rodzicom dzieci z klas czwartych, którzy wczoraj przygotowywali kościół do dzisiejszej uroczystości rocznicowych. Ze względu na bierzmowanie sprzątanie kościoła w tym tygodniu będzie w piątek po wieczornym nabożeństwie  i zaproszenie to kieruję tym razem do rodziców młodzieży bierzmowanej przed uroczystością ich dzieci.
  11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dziś w naszym Kiosku są dostępne najnowsze numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
  12. W ramach współpracy naszej parafii z Biurem Podróży „Appia” z Kraśnika zachęcamy do zapisania się na następujące wyjazdy pielgrzymkowe: 20 czerwca na Jasną Górę w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Druga wyjazd do Gniezna, Strzelna, Kruszwicy i Lichenia 8-9 sierpnia; kolejna propozycja to Suwałki, Augustów, Sejny, Wilno, Troki 20-23 sierpnia; pielgrzymka lotnicza do Medjugorje, Bośni, Hercegowiny i Chorwacji 1-5 września. Zapisy i bliższe informacje pod numerami telefonów podanymi na tablicy ogłoszeń (tel. 504267222; 666040573).
  13. Siostra Brygida z kolei organizuje dwa wyjazdy: jeden wyjazd dla dzieci oraz dorosłych do Krynicy, Muszyny, Starego i Nowego Sącza w dniach 5- 7 czerwca 2026 oraz drugi wyjazd dla dzieci oraz dorosłych do Krakowa i Zakopanego w dniach 23 – 26 lipca 2026. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej. Zapisy u s. Brygidy.
  14. Co roku na początku lipca obchodzimy w Kraśniku Święto Ułańskie. Tegoroczne Święto ułańskie zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji pragnę ogłosić konkurs, który ma na celu przybliżyć historię i tradycje żołnierzy 24. Pułku Ułanów. Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie plastycznym pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie – życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów”. Prace oceniane będą w czterech kategoriach wiekowych: Przedszkolaki i zerówkowicze (4–7 lat); Uczniowie klas I-III szkół podstawowych (8–10 lat); Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych (11–15 lat); – Uczniowie szkół średnich (16–18 lat). Razem z naszą parafią organizatorami konkursu są: Starosta Kraśnickiego, Burmistrz Miasta Kraśnik, Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku, Koło Koleżeńskie 24. Pułku Ułanów oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Partnerem konkursu jest 24 Batalion Lekkiej Piechoty w Kraśniku. Uczestnicy konkursu mogą więc liczyć na cenne nagrody. Prace w formacie nie mniejszym niż A3 można składać do dnia 5 czerwca 2026 roku w siedzibie Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 7. Rozstrzygniecie konkursu zostanie ogłoszone w dniu 10 czerwca. Uroczyste zaś wręczenie nagród nastąpi w niedzielę,  21 czerwca br. w naszym kościele po Mszy o godzinie 10.30. Zapraszamy do udziału w konkursie. Regulamin konkursu umieszczony jest w Internecie i na tablicy ogłoszeń.
  15. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Jacka Krawczyka – w poniedziałek 18 maja o godz. 7.30; za śp. Bronisławę Sikorę – int. od KR MB Szkaplerznej w Kol. Wyżnica – we wtorek 19 maja o godz. 6.30; za śp. Marię Kołodziejczyk – int. od pracowników Urzędu Miasta Kraśnik – we wtorek 19 maja o godz. 6.30 oraz int. od Koła Gospodyń w Kowalinie – w czwartek 21 maja o godz. 6.30; za śp. Marię Sobutka – w środę 20 maja o godz. 7.30; za śp. Waldemara Majewskiego – w piątek 22 maja o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Robert Pawlos, Ewa Mańko, Kamil Pyzik, Zdzisław Oleszko, Zofia Piłat, Wiesław Furmaga. W ich intencji oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…
Opublikowano

ogłoszenie o konkursie plastycznym

Tegoroczne Święto ułańskie w Kraśniku zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji przygotowaliśmy kolejną edycję konkursu, która ma na celu przybliżyć historię i tradycje żołnierzy 24. Pułku Ułanów. Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież szkolną do udziału w konkursie plastycznym pt.  „W służbie Bogu i Ojczyźnie – życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów”

Organizatorami konkursu są: Starosta Kraśnickiego – Pan Zbigniew Dżugaj, Burmistrz Miasta Kraśnik – Pan Krzysztof Staruch, Ks. kan. dr Jerzy Zamorski, Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku, Koło Koleżeńskie 24. Pułku Ułanów oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Partnerem konkursu: 24 Batalion Lekkiej Piechoty w Kraśniku  

Tematem konkursu plastycznego jest życie religijne żołnierzy 24. Pułku Ułanów i rola jaką  religia odgrywała w życiu żołnierza II Rzeczypospolitej, będąc nie tylko elementem osobistej wiary, ale także istotnym czynnikiem kształtującym morale, dyscyplinę, tożsamość narodową oraz poczucie obowiązku wobec ojczyzny.

W latach 1922–1939 kiedy 24. Pułk stacjonował w naszym mieście nieformalną rolę kościoła garnizonowego pełniła Parafia Wniebowzięcia Maryi Panny. Pułk w uroczystej defiladzie brał udział w niedzielnych mszach oraz wszelkiego rodzaju uroczystościach kościelnych czy też państwowych. W tejże parafii odbywały się także śluby podoficerów 24. Pułku Ułanów czy też pogrzeby. Wielkim przyjacielem pułku był także ówczesny proboszcz parafii ks. Józef Scipio del Campo, którego określano jako nieformalnego kapelana pułku.

Konkurs ma na celu popularyzację historii i tradycji związanych z 24. Pułkiem Ułanów i postaw twórczych wśród dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 4-18 lat z powiatu kraśnickiego, rozbudzanie zainteresowania historią i sztuką, rozwijanie osobistych zainteresowań dzieci, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych; kształtowanie wśród dzieci umiejętności świadomego, indywidualnego przekazu wizualnego, a także rozbudzić emocje artystyczne.

Do udziału w konkursie zachęcamy zatem dzieci i młodzież szkolną w wieku 4-18 lat z powiatu kraśnickiego. Prace oceniane będą w czterech kategoriach wiekowych:

  1. Przedszkolaki i zerówkowicze (4–7 lat)
  2. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych (8–10 lat)
  3. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych (11–15 lat)
  4. Uczniowie szkół średnich (16–18 lat)

Na zwycięzców czekają dyplomy i upominki rzeczowe, a ich prace zostaną opublikowane na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych organizatorów konkursu.

Prace w formacie nie mniejszym niż A3 wraz ze zgodami na przetwarzanie danych przyjmujemy do dnia 5 czerwca 2026 roku w siedzibie Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku przy ul. Piłsudskiego 7. Technika prac dowolna. Każdy Uczestnik Konkursu może zgłosić jedną pracę konkursową, organizator nie przyjmuje prac zbiorowych.

Prace oceniane będą szczególnie pod kątem zgodności  z tematem konkursu, a także pomysłowości i estetyki wykonania.

Rozstrzygniecie konkursu zostanie ogłoszone w dniu 10 czerwca 2026 roku na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych Organizatorów. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla autorów trzech nagrodzonych prac przewidziano nagrody rzeczowe.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w niedzielę,  21 czerwca 2026 roku w Kościele WNMP po mszy o godzinie 10.30.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu, który znajduje się w poniższym pliku. Prace nie spełniające wymogów formalnych, nie będą brane pod uwagę.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany podanych terminów, zasad oraz odwołania konkursu. Ewentualne zmiany będą publikowane na stronach organizatorów konkursu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE – ŻYCIE RELIGIJNE ŻOŁNIERZY 24. PUŁKU UŁANÓW”

§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Niniejszy regulamin (zwany dalej „Regulaminem”) określa:

a) cel, któremu ma służyć realizacja konkursu plastycznego pod tytułem „W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE – ŻYCIE RELIGIJNE ŻOŁNIERZY 24. PUŁKU UŁANÓW” (zwanego dalej „Konkursem”); b) uczestników Konkursu; c) opis zadania konkursowego dla uczestników Konkursu; d) warunki udziału w Konkursie oraz jego przebieg; e) kryteria oceny prac konkursowych, zasady dotyczące jego rozstrzygnięcia oraz nagrody; f) pozostałe kwestie formalne i organizacyjne;

  1. Organizatorami Konkursu są: Starosta Kraśnicki – Pan Zbigniew Dżugaj Burmistrz Miasta Kraśnik – Pan Krzysztof Staruch Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku – Ks. kan. dr Jerzy Zamorski Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku – Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie Koło Koleżeńskie 24. Pułku Ułanów w Kraśniku Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

Partnerem konkursu jest 24 Batalion Lekkiej Piechoty w Kraśniku

§ 2 CEL, KTÓREMU MA SŁUŻYĆ REALIZACJA KONKURSU

  1. Realizacja Konkursu stanowi jedną z form statutowej działalności edukacyjnej organizatorów i ma na celu: a) popularyzację postaw twórczych wśród dzieci i młodzieży powiatu kraśnickiego; b) popularyzację lokalnej historii, w tym historii i tradycji 24. Pułku Ułanów wśród dzieci i młodzieży powiatu kraśnickiego; c) edukację historyczną dzieci i młodzieży z powiatu kraśnickiego; d) umożliwienie debiutu plastycznego dzieciom i młodzieży zainteresowanym twórczością plastyczną; e) aktywizację dzieci i młodzieży w wieku 4–18 lat powiatu kraśnickiego; f) rozbudzanie zainteresowania historią i sztuką; g) naukę twórczego myślenia i kreowanie pomysłowości u dzieci i młodzieży; h) umożliwienie dzieciom i młodzieży zaprezentowania swojego talentu artystycznego; i) doskonalenie sprawności manualnej; j) rozwijanie osobistych zainteresowań dzieci i młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych; k) kształtowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności świadomego, indywidualnego przekazu wizualnego; l) możliwie szerokie włączenie muzeum do procesu kształtowania postaw twórczych wśród dzieci; m) prezentację twórczości plastycznej dzieci i młodzieży z powiatu kraśnickiego.

§ 3 UCZESTNICY KONKURSU

  1. Uczestnikiem Konkursu jest każde dziecko w wieku 4-18 lat (w momencie wysłania zgłoszenia), które przedłoży osobiście tudzież prześle listownie pracę konkursową zgodną z wymaganiami opisanymi w niniejszym Regulaminie, zwana dalej „Uczestnikiem”.
  2. Każdy Uczestnik Konkursu może zgłosić jedną pracę konkursową, organizator nie przyjmuje prac zbiorowych.
  3. W konkursie mogą wziąć udział przedszkola i szkoły podstawowe z powiatu kraśnickiego, limit prac na jedną placówkę wynosi 10 prac.

§ 4 PRACA KONKURSOWA

  1. Opis pracy konkursowej: a) praca plastyczna w formacie A3 (420 mm x 297 mm); b) praca wykonana dowolną techniką; c) temat pracy konkursowej: „W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE – ŻYCIE RELIGIJNE ŻOŁNIERZY 24. PUŁKU UŁANÓW” d) na odwrocie pracy konkursowej należy umieścić: imię i nazwisko autora pracy oraz wiek; e) w osobnej, zaklejonej kopercie – wypełnioną kartę zgłoszenia, której wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu; f) oświadczenie Uczestników lub ich opiekunów prawnych o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych Uczestnika – wg wzoru określonego w Załączniku nr 2 do niniejszego regulaminu.
  2. Prace niespełniające powyższych wymagań nie będą rozpatrywane w konkursie.
  3. Organizator nie zwraca nadesłanych materiałów.
  4. Pracę należy dostarczyć osobiście lub listownie w terminie do 5 czerwca 2026 roku (data stempla pocztowego) na adres: Muzeum 24. Pułku Ułanów, ul. Piłsudskiego 7, 23-200 Kraśnik, w kopercie z dopiskiem konkurs plastyczny.
  5. Prosimy o niezawijanie prac w rulon.

§ 5 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

  1. Ocena prac: a) na potrzeby Konkursu zostanie powołane jury, które oceni prace; b)decyzję o przyznaniu nagrody głównej podejmie Jury konkursowe; c) prace konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkolaki i zerówkowicze (4–7 lat), uczniowie klas I-III szkół podstawowych (8–10 lat), uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych (11–15 lat) oraz uczniowie szkół średnich (16–18 lat); d) jury może przyznać 3 nagrody główne za I, II i III w każdej kategorii wiekowej i maksymalnie dwa wyróżnienia w obu kategoriach; e) organizatorzy konkursu przewidują nagrody rzeczowe dla autorów trzech najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej; f) organizatorzy konkursu przewidują również nagrodę w postaci pokonkursowej wystawy prac, która prezentowana będzie w Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku do 31 lipca 2026 roku.
  1. Termin rozstrzygnięcia prac: a) rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 czerwca 2026 roku; b) informacja o wynikach zostanie opublikowana na stronach internetowych oraz na profilach społecznościowych Organizatorów konkursu; c) uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca 2026 roku w Kościele WNMP w Kraśniku, przy ul. Klasztornej 3 po mszy świętej o godzinie 10.30.

§ 6 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Dostarczone prace konkursowe przechodzą na własność Organizatora.
  2. Prace zgłoszone na konkurs nie będą odsyłane.
  3. Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania Konkursu w każdym czasie z przyczyn od niego niezależnych, w szczególności związanych z zakazami lub ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii – Covid 19.
  4. Udział w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników oraz publikację ich wizerunków przez Organizatora Konkursu (w rozumieniu Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781).

Klauzula informacyjna:

Zgodnie z art. 13 ust.1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich

danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie 0 ochronie danych) informuje się że: Administratorem danych osobowych jest Muzeum Narodowe w Lublinie, ul Zamkowa 9, 20-117 Lublin, wyznaczony został również Inspektor ochrony danych osobowych z którym można kontaktować się pod adresem iod@mnwl.pl lub pod adresem siedziby Administratora. Dane gromadzone są przez Administratora wyłącznie w celu realizacji Konkursu, będą przetwarzane na podstawie zgody, w okresie jej obowiązywania. Nie będą one podlegały dalszemu przetwarzaniu, ani poddawane profilowaniu, nie będą również w oparciu o nie podejmowane decyzje w sposób zautomatyzowany. Dane nie będą udostępniane odbiorcom zewnętrznym, za wyjątkiem uprawnionych na mocy przepisów prawa, współpracujących z Administratorem w oparciu o zawarte umowy oraz objętych zgodą osoby składającej oświadczenie. Zgłaszający udział w Konkursie, w każdej chwili, ma możliwość odwołania udzielonej zgody, sprzeciwu wobec przetwarzania danych, bądź żądania usunięcia danych. W przypadku skorzystania z tego prawa nie będzie możliwy udział w Konkursie, natomiast odwołanie zgody nie będzie miało wpływu na legalność przetwarzania danych przed jej odwołaniem. Osobie, której dane dotyczą, jej rodzicowi/prawnemu opiekunowi przysługuje również prawo dostępu do danych, możliwość ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz złożenia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Koordynator konkursu: Wioleta Welman Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku ul. Piłsudskiego 7, 23-200 Kraśnik tel. 785 272 860 e-mail: w.welman@mnwl.pl

Załącznik nr 1

do regulaminu konkursu plastycznego „W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE – ŻYCIE RELIGIJNE ŻOŁNIERZY 24. PUŁKU UŁANÓW”

OŚWIADCZENIE dotyczące nieodpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych

Imię i nazwisko dziecka

……………………………………………………

Wiek dziecka

……………………

Wyrażam zgodę na udział dziecka

…………………………………………………… w konkursie plastycznym „W SŁUŻBIE BOGU I OJCZYŹNIE – ŻYCIE RELIGIJNE ŻOŁNIERZY 24. PUŁKU UŁANÓW”

Oświadczam, że zapoznałem/-łam się z treścią Regulaminu konkursu i w pełni ją akceptuję. Oświadczam, że praca zgłoszona do konkursu jest wyłącznie autorstwa dziecka i wyrażam zgodę na nieodpłatne przeniesienie autorskich praw majątkowych na zasadach wyłączności na rzecz Organizatorów konkursu na czas nieograniczony i obejmujący prawo do wielokrotnego wydania, rozpowszechniania, powielania, przetwarzania oraz wykorzystywania wyżej wymienionej pracy w każdej formie z użyciem wszelkich środków technicznych, w szczególności drukiem w mediach, lokalnej prasie, na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych organizatorów.

……………………………………………

czytelny podpis rodzica/opiekuna prawnego autora pracy

…………………………….

       Miejscowość, data

Opublikowano

VI Niedziela Wielkanocna – 10 maja 2026 r. ogłoszenia duszpasterskie

VI Niedziela Wielkanocna – 10 maja 2026 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 10.30 dzieci ze SP nr 1 oraz z Kowalina a o godz. 12.00 dzieci ze SP nr 2 będą miały Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.
  2. W przyszłą niedzielę 17 maja odbędą się w naszej parafii uroczystości Rocznicy pierwszej Komunii Świętej: podczas Mszy św. o godz. 10.30 dla uczniów klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kraśniku i z Kowalina a podczas Mszy św. o godz. 12.00 dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku. Osoby niezainteresowane tą uroczystością proszone są o wybranie się do kościoła na Msze św. o innych godzinach, aby zostawić miejsce dla czwartoklasistów i ich rodzin.
  3. Próby przed uroczystością rocznicową będą we wtorek 12 maja o godz. 16.00  dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Kowalina; natomiast w piątek 15maja o  godz. 16.00 próba dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.
  4. W sobotę 16 maja na Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie spowiedź dla Rodziców i dzieci przed Rocznicą I Komunii Świętej, a bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej będzie sprzątanie Kościoła przed niedzielną Eucharystią; tym razem w sposób szczególny proszę o zaangażowanie się w sprzątanie rodziców dzieci z klas czwartych.
  5. W czwartek 14 maja po Mszy św. o godz. 18.00 będzie kolejna próba młodzieży przed bierzmowaniem.
  6. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy wspominali następujących świętych: dzisiaj 10 maja – św. Izydora Oracza – odpust w Polichnie; w środę 13 maja – NMP z Fatimy; w czwartek 14 maja – św. Macieja Apostoła; w piątek 15 maja – św. Zofię; w sobotę 16 maja – św. Andrzeja Bobolę, patrona Polski; w przyszłą zaś niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Wśród solenizantek jest pani Zofia Wesołowska i  Zofia Zapalska posługujące w naszej kancelarii parafialnej, a także panie Zofia Kaczmarczyk, Zofia Felek, pan Maciej Chruściel. Wszystkie solenizantki i solenizantów z nadchodzącego tygodnia ogarniamy naszą modlitwą i składamy już dzisiaj serdeczne życzenia.
  7. Zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci MB codziennie o godz. 17.30. Wyjątkowo od najbliższego poniedziałku do piątku włącznie ze względu na Biały Tydzień różańce będą się rozpoczynać o godz. 16.50. Proszę o uwzględnienie tego przez grupy prowadzące w te dni modlitwę różańcową.
  8. W najbliższą środę 13 maja zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Rozpocznie się ono o godz. 17.00 różańcem, następnie będzie procesja wokół kościoła a na zakończenie będzie majówka z odśpiewaną litanią loretańską. Później Msza św. zbiorowa do MB z Fatimy. Nabożeństwo fatimskie przygotowuje Akcja Katolicka.
  9. Rodzina Radia Maryja zaprasza w przyszłą sobotę 16 maja na Mszę św. o godzinie 18.00 w stałych intencjach oraz później na spotkanie modlitewno-formacyjne.
  10. W dniu 18 maja w poniedziałek w rocznicę urodzin Karola Wojtyły po raz kolejny społeczność Kraśnika zagra barkę dla Papieża w niedalekim parku im. św. Jana Pawła II w Starym Kraśniku o godzinie 19.00. W przypadku deszczu ten koncert odbędzie się w naszym kościele po Mszy św. o godzinie 18.00.
  11. Dziękuję wszystkim osobom, które jak co tydzień sprzątały naszą świątynię. Dziękuję też rodzicom dzieci pierwszokomunijnych a także katechetkom, którzy w tym tygodniu przygotowywali kościół do dzisiejszej uroczystości. Dziękuję również siostrze Melanii za przyozdobienie kościoła kwiatami. Dziękuję drukarni Dot-Media za wydruk dekoracji, a panu Markowi Ćwieka za jej projekt. Dziękuję także za prace porządkowe wokół kościoła: państwu Otylii i Jackowi Zych, Adamowi i Bartkowi Paszkowskim, Sławomirowi Szczygłowi, Longinowi Stępniowi, Markowi Kawce i pani Joannie Mazik.
  12. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dziś są dostępne najnowsze numery Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
  13. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby: za śp. Mariannę Mazur – int. od pracowników Oddziału Położniczo-noworodkowego – w poniedziałek 11 maja o godz. 7.30; za śp. Krystynę Bęc – we wtorek 12 maja o godz. 7.30; za śp. Mariannę Kwiatkowską – w środę 13 maja o godz. 7.30; za śp. Danutę Szydłowską – int. od właścicieli i pracowników firmy Instalnet – w czwartek 14 maja o godz. 7.30. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Teresa Rak, Stanisław Kowalczyk, Bogumiła Zdyb, Krystyna Jasiak, Leokadia Biszczak, Robert Pawlos, Ewa Mańko, Kamil Pyzik. W ich intencji oraz wszystkich zmarłych z naszych rodzin pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…