Opublikowano

Niedziela Palmowa – 2 kwietnia 2023 r. ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Palmowa – 2 kwietnia 2023 r.

ogłoszenia duszpasterskie

  1. Kilka dni przed zmartwychwstaniem Pan Jezus odbył triumfalny wjazd do Jerozolimy. Wielki tłum rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali przed Nim, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu!” Na pamiątkę tych wydarzeń świętujemy Niedzielę Palmową. Nazwa odnosi się do gałązek palmowych, którymi wyścielano drogę, którą przemierzał Jezus na oślicy, wjeżdżając do Jerozolimy. Stąd też sięgająca XI w. tradycja święcenia palm w kościele. Procesja z palmami jest z jednej strony upamiętnieniem wydarzenia sprzed wieków, z drugiej zaś – naszym kroczeniem wraz z Chrystusem ku ofierze, którą dzisiaj jest Msza święta. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Dzisiaj w czasie liturgii czytana jest Pasja i nie ma homilii.
  2. Dzisiaj z racji pierwszej niedzieli miesiąca wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu przy bocznym ołtarzu do południa a po sumie zmiana tajemnic różańcowych.
  3. W Wielkim Tygodniu kancelaria organistowska będzie czynna w dniach: od poniedziałku do środy tj. 3, 4, 5 kwietnia w godzinach 09.00 – 12.00  i 15.00 – 18.00; zaś w dniach 6 i 7 kwietnia  (czyli w Wielki Czwartek i Wielki Piątek) tylko przed południem w godzinach   09.00 – 12.00. Natomiast w Wielką Sobotę, w Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny kancelaria będzie nieczynna. Konferencja dla rodziców i rodziców chrzestnych odbędzie się wyjątkowo w środę 5 kwietnia  2021 r. o godz. 17.00.
  4. Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalinie serdecznie zaprasza po Mszy św. na kiermasz ciast i stroików wielkanocnych przed kościołem.
  5. W sali „Pod Lipą” dostępne są czekoladowe baranki wielkanocne rozprowadzane w parafiach w ramach akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
  6. Zachęcam też do zainteresowania się w naszym kiosku „Pod Lipą” świątecznymi  numerami prasy katolickiej, szczególnie Gościa Niedzielnego i Niedzieli.
  7. Ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać u siostry w zakrystii.
  8. Dziękuję wszystkim osobom, które w ostatnim tygodniu sprzątały naszą świątynię. W nadchodzącym tygodniu przed świętami dwukrotnie będzie potrzeba posprzątania kościoła: w najbliższą środę wieczorem po Mszy św. oraz w sobotę zaraz po poświęceniu pokarmów. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w tym względzie. Każda para rąk się przyda.
  9. W najbliższym tygodniu od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty będziemy obchodzić tzw. Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek rano nie odprawia się w parafiach Mszy św. Jedynie w Katedrze sprawowana jest Msza Krzyżma, w czasie której biskup święci oleje używane w ciągu roku do różnych sakramentów. Jest to dzień upamiętniający ustanowienie przez Chrystusa sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem zaś o godzinie 18.00 odprawiona będzie w naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej. W czasie liturgii będzie obrzęd obmycia nóg 12 Panom Radnym. Po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „ciemnicy”.
  10. W Wielki Piątek – od godziny 12.00 będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Poszczególne grupy działające przy naszej parafii poprowadzą czuwanie modlitewne, zgodnie z następującym porządkiem: 12.00 – 13.00 Kółka Różańcowe; 13.00 – 14.00 Wspólnota Krwi Chrystusa i Koło Caritas; 14.00 – 15.00  Legion Maryi i Rodzina Radia Maryja; 15.00 – 16.00 Akcja Katolicka; 16.00 – 17.00 Kościół Domowy. Wieczorem zaś czuwanie modlitewne przy grobie poprowadzą: 20.00 – 21.00 Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca; 21.00 – 22.00 członkowie Rady Parafialnej. W Wielki Piątek o godzinie 17.00 wszyscyzgromadzimy się w kościele parafialnym na Drodze Krzyżowej. Następnie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona liturgia wielkopiątkowa. W liturgii tego dnia głównym symbolem skupiającym naszą uwagę będzie krzyż. W Wielki Piątek nie można odprawić Mszy pogrzebowej. Przypominamy, że obowiązuje w tym dniu post ścisły tak, jak w Środę Popielcową, a więc bez pokarmów mięsnych, najwyżej trzy posiłki w ciągu dnia i tylko jeden do syta, obfitszy.
  11. Z kolei w Wielką Sobotę będzie tradycyjnie poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 9.00 do 14.00 co pół godziny. Poświęcenie pokarmów na wioskach w tych samych miejscach przy kapliczkach i krzyżach jak w poprzednich latach od godz. 10.00. Zachęcamy do indywidualnej adoracji Pana Jezusa w grobie w ciągu dnia przez całą sobotę. Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę rozpocznie się wieczorem o godzinie 18.00. Na rozpoczęcie zgromadzimy się przed kościołem, gdzie zapalony będzie ogień, i po poświęceniu go zapłoną od tego ognia – najpierw Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, potem świece, które każdy z nas przyniesie z domu. W czasie liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielnych. Prosimy o zabranie specjalnych osłonek na świece, by nie kapały na posadzkę.
  12. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00. W procesji rezurekcyjnej okrążymy kościół trzykrotnie ze śpiewem. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatków na procesji. Do zakrystii można przynosić płatki kwiatów. Prosimy, aby osoby niosące feretrony, chorągwie i obrazy ustawiły się wcześniej w głównej nawie na środku kościoła. Pozostałe Msze święte w Niedzielę Wielkanocną będą odprawione o godzinie 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
  13. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym. Taca w drugi dzień świąt przeznaczona jest na KUL.
  14. Wiele inicjatyw podejmowanych jest na rzecz pomocy ubogim. Tradycyjnie więc Akcja Katolicka przygotowuje świąteczne paczki dla ubogich z naszej parafii. W Wielką Sobotę będą zbierane dary żywnościowe dla osób wierzących i praktykujących, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Osoby te będą mogły zgłaszać się po paczki w sobotę o godzinie 14.30 do biblioteki parafialnej na dolnym dziedzińcu. Paczki będą wydawane tylko trzeźwym osobom. Serdeczne Bóg zapłać składamy ofiarodawcom. Zapakowane produkty można będzie składać do specjalnego kosza przy bocznym ołtarzu. Ten kosz jest wystawiony już od dzisiaj
  15. Prosimy, by w dni świąteczne nie zastawiać samochodami placu wokół kościoła ze względów bezpieczeństwa.
  16. Osoby, które z różnych powodów nie zdążyły się jeszcze wyspowiadać, będą mogły to uczynić w najbliższy poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. wieczorem oraz w Wielką Sobotę w godz. 9.00 – 14.00 w czasie poświęcenia pokarmów. Natomiast w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i w Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie spowiedzi w naszym kościele.
  17. W nadchodzącym tygodniu będą odprawione Msze św. w 30 dzień po śmierci za następujące osoby:  za śp.  Józefa Górecznego – int. od dyrekcji i grona pedagogicznego SP nr 1 w Kraśniku – w poniedziałek 3 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Tomasza Stępnia – int. od sąsiadów z Gór – w poniedziałek 3 kwietnia o godz. 7.30; za śp. Henryk Brania – int. od sąsiadów – we wtorek 4 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Andrzeja Bernasia – we wtorek 4 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Fabiana Dygusia – we wtorek 4 kwietnia o godz. 7.00; za śp. Izabelę Gadzińską – we wtorek 4 kwietnia o godz. 7.30; za śp. Mariana Marca – int. od Koła Pszczelarzy w Kraśniku – w środę 5 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Danutę Maziarczyk – int. od mieszkańców bloku przy ul. Kochanowskiego 3 – w środę 5 kwietnia o godz. 6.30; za śp. Barbarę Bigos – int. Od Przyjaciół Oblubieńca – w sobotę 8 kwietnia o godz. 18.00. W ostatnim zaś tygodniu odeszli do Pana: śp. Modesta Stachewicz, Lech Matuszkiewicz i Lucjan Chudy. W ich intencji oraz za wszystkich naszych bliskich zmarłych pomódlmy się teraz wspólnie: Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie…